MZ: jeszcze 200 tys. szczepionek p/ grypie do rozdysponowania

26 Stycznia 2021, 11:47

Osoby, które chcą się jeszcze zaszczepić w tym sezonie przeciwko grypie mogą zgłosić taką chęć w swojej przychodni POZ. Placówki mogą zamówić szczepionki w resorcie zdrowia, ponieważ w Agencji Rezerw Materiałowych jest jeszcze ok. 200 tys. szczepionek p/grypie na ten sezon - poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak mówił W. Andrusiewicz, wydłużono do 29 stycznia termin, do którego przychodnie POZ mogą zgłaszać zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko grypie. - Każda osoba zainteresowana może się zgłosić do lekarza POZ – zaznaczył. Jak dodał, szczepionki te są udostępniane za darmo.

Luzowanie obostrzeń

Rzecznik resortu zdrowia pytany o to, kiedy będzie decyzja dot. dalszych obostrzeń, zapowiedział, że będzie to jeszcze w tym tygodniu, ale dopiero po spotkaniu Rady Medycznej i Zespołu Zarządzana Kryzysowego.

Jak zastrzegał, raczej nie należy oczekiwać, ze będzie to jakieś mocne poluzowanie, mimo, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest lepsza niż w innych europejskich krajach, które mierzą się z trzecia falą epidemii. - Sytuacja ze spadającymi zakażeniami pozwala nam myśleć o pewnym poluzowaniu, ale nie możemy się spodziewać, że nagle zdejmiemy wszystkie obostrzenia - mówił. Jak przypominał, inne kraje, które luzowały swoje obostrzenia zbyt szybko lub szeroko, obecnie mierzą się z trzecią falą epidemii.

Podkreślał, że wprawdzie liczba nowych zakażeń zmniejszyła się, ale nadal liczba zgonów z powodu COVID utrzymuje się na wysokim poziomie. Również liczba zajętych łóżek covidowych utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy, więc cały czas należy przestrzegać rygorów sanitarnych. - Brak odpowiedzialności z naszej strony, może spowodować to co dzieje się w innych państwach, czyli nagły wzrost zakażeń - wskazywał.

Mniejsze dostawy szczepionek p/ COVID-19

W.Andrusiewicz mówił też o ograniczeniach w dostawach przez producentów szczepionek. Jak przypomniał wcześniej poinformowała o zmniejszeniu dostaw z powodu modernizacji linii produkcyjnych firma Pfizer, a teraz o zmniejszeniu dostaw poinformowali kolejni producenci, czyli Moderna i AstraZeneca. Rzecznik MZ wyjaśnił, że resort czeka na wyjaśnienia powodów tych decyzji od tych dwóch firm.

- Komisja Europejska już zajmuje stanowisko wobec zmniejszonych dostaw – mówił W.Andrusiewicz i przypomniał, że w przypadku AstraZeneca badania nad szczepionką dofinansowała m.in. Unia Europejska.

Dopytywany o to, dlaczego Polska nie zamówiła dodatkowej dostawy od firmy Moderna i Pfizer, gdy była taka możliwość, W.Andrusiewicz wyjaśniał, że rządowi zależy na dostawach w II i III kwartale tego roku, a dostawy, z których Polska zrezygnowała dotyczyły końca 2021 r. 

Powrót do szkół i jego skutki

Rzecznik MZ był także pytany o kolejne testowanie nauczycieli. Jak mówił, obecnie w szkołachpo powrocie do nauki stacjonarnej klas I-III nie dochodzi do zwiększonej liczby zakażeń.

- Nie ma tu żadnego wybuchu epidemii. Dochodzi do indywidualnych zakażeń, ale sytuacja jest pod kontrolą – zapewnił. Jak zapowiedział, w lutym ponownie mają być testowani nauczyciele klas I-III, jednak w inny sposób, bo próbki będą badane metodą pulowania. Jeżeli w puli pojawią się pozytywne wyniki, to wtedy próbki z tej grupy będą badane indywidualnie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz