A. Niedzielski: kolejna propozycja zakupu dodatkowych szczepionek p/COVID-19

26 Stycznia 2021, 12:13

Dziś pojawiła się kolejna propozycja dot. zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19 od Moderny, w terminie szybszym niż deklarował wcześniej producent - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak informowali przedstawiciele rządu po spotkaniu z opozycją; minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień i szef KPRM, Michał Dworczyk, jednym z bardzo ważnych tematów spotkania był harmonogram zakupowy szczepionek przeciw COVID-19.

-Sytuacja jest dynamiczna. Co jakiś czas pojawiają się nowe oferty ze strony dostawców. Niedawno negocjowaliśmy  przez mechanizm europejski, dodatkową pulę zakupów szczepionek od Pfizer. Dziś mamy propozycję od Moderny, która przesunęła planowany termin dostaw z 4 na 3 kwartał tego roku - informował minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślając, że taka oferta będzie rozważana przez stronę rządową. 

Jak dodał minister, w międzyczasie "pojawiają się kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego, w najbliższym czasie będziemy podpisywać umowy".

Czy Polska zamówi szczepionki poza europejskim mechanizmem zamówień?

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski z jednej strony stoją państwa które się wyłamały z zapisów umowy z KE, z drugiej należy spojrzeć na poziom niewywiązywania się dostaw umownych Pfizera czy Moderny w zakresie przesunięcia ostatniego terminu dostawy we wszystkich krajach UE.

W ocenie ministra, w tym czasie powodów do podjęcia takich kroków "zaczyna się pojawiać w przestrzeni coraz więcej".

- Wielokrotnie informowaliśmy, że analizujemy różne możliwości, które realizowane były w innych krajach. Ze względów na delikatność sprawy szczegółów nie będziemy ujawniać - dodał Adam Niedzielski.

Przedstawiciele rządu, zapytani przez dziennikarzy o podjęcie kroków prawnych wobec opóźnień w dostawach stwierdzili, że stroną w tym sporze jest Komisja Europejska, która "informowała ona w ostatnim czasie, że wzmaga nacisk na koncerny".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz