PO: chce powołania komisji śledczej ws. zakupów szczepionki p/COVID-19

27 Stycznia 2021, 11:08

Lider PO Borys Budka zaproponował powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zakupów szczepionki przeciw COVID-19. 

W ocenie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w obliczu "świadomej rezygnacji" z zakupu 15 mln szczepionek, konieczne jest powołanie komisji śledczej. Według niego "przez to dziś po pierwsze skończyły się zapisy na szczepienia", ale również "proporcjonalnie zmniejszyła się liczba szczepionek, która trafiła do Polski".

Szef PO powiedział na środowej konferencji prasowej, że nie ulega wątpliwości, iż obecna władza nie zdała egzaminu "jeśli chodzi o organizację systemu szczepień" oraz "jeśli chodzi o walkę z pandemią", co obserwujemy od marca ubiegłego roku. Świadczyć o tym mają rekordowa liczba zgonów, oraz trzy parametry, tj.; "16 miejsce w UE jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień. 26 miejsce w UE jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów oraz drugie miejsce w UE pod względem liczby zgonów". 

Jak mówił Borys Budka, "jest cały obszar działalności, w którym rodzą się poważne wątpliwości co do motywów działania tej władzy". 

- Dziś rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej (...) Komisja śledcza powinna zając się tym zagadnieniem kompleksowo, nie tylko pod względem finansowym, ale także zaniechań dla zdrowia i życia Polaków - mówił Borys Budka.

- Każda złotówka musi zostać rozliczona. Prokuratura zawiodła. W normalnym kraju działała by działała zdecydowanie, szybko i kto dokonał malwersacji tych środków. Nie możemy liczyć na organy ścigania. Tylko komisja śledcza może wyjaśnić jakie środki i na jakie cele poszły - mówił poseł Dariusz Joński, nawiązując do zamówień respiratorów od handlarza bronią oraz zakupu środków ochrony indywidualnej od instruktora narciarstwa b. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jak odnosił się do wypowiedzi posłów opozycji minister zdrowia podczas środowego briefingu prasowego, "Polska zamówiła 80 mln dawek szczepionki, co pozwoli na zaszczepienie 50 mln osób". Dodał przy tym, że dodatkowa pula szczepionek nie została zakontraktowana z powodu odległego terminu dostawy wskazanego przez producenta.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz