Niezbyt optymistyczny początek 2021 r.

27 Stycznia 2021, 14:58 śmierć trup kostnica koroner zgon akt zgonu

Pierwsze tygodnie nowego roku nie napawają optymizmem biorąc pod uwagę liczbę zgonów. Jest ich więcej o jedną trzecią, niż było w tym samym okresie poprzedniego roku. 

W porównaniu z ubiegłym rokiem, a także z latami poprzednimi w pierwszych tygodniach stycznia 2021 r. śmiertelność w Polsce była wyższa - wynika z najnowszych oficjalnych danych spływających do urzędów stanu cywilnego. Wzrost liczby zgonów rok do roku wynosi 33 proc.

Przypomnijmy, że na bieżąco na stronach rządowych publikowane są najnowsze dane dotyczące liczby zgonów zarejestrowanych w Rejestrze Stanu Cywilnego. Jednak dane te nie zawierają informacji o przyczynach zgonu. Te dostępne są dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach.

W danych opublikowanych w poniedziałek skorygowano liczbę zgonów z 2020 r.; było ich o 73 więcej i w sumie w ubiegłym roku zmarło w Polsce 486 147 osób. Warto podkreślić, że średnia roczna liczba zgonów z lat 2016-2019 w Polsce to ponad 403,7 tys. osób. 

W ubiegłym roku zmarło więc o ok. 83 tys. więcej osób niż w poprzednich latach, czyli ponad 20 proc. Tylko część tych zgonów to bezpośredni efekt epidemii koronawirusa. Wiele zgonów nadmiarowych to natomiast skutek pośredni epidemii, czyli zgony spowodowane zwlekaniem pacjentów z wizytą u lekarza w obawie przed zakażeniem, ale także ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej czy opóźnieniami w diagnostyce.

Niestety dane z początku tego roku również nie napawają optymizmem i wskazują na wzrost śmiertelności. W ciągu dwóch pierwszych tygodni roku zarejestrowano w Polsce 22 297 zgonów, podczas gdy w poprzednich latach liczba ta wynosiła ok. 16 tys. Oznacza to wzrost liczby zgonów rok do roku o ok. 30 proc. 

Źródło: dane.gov.pl

Polecamy także: Nadmierna śmiertelność jesienią w Polsce - najwyższa w UE

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz