TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji eugenicznej

27 Stycznia 2021, 17:06

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę (27 stycznia) uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Centrum Informacyjne Rządu zapowiada, że sam wyrok opublikuje jeszcze dziś w Dzienniku Ustaw.

 

Przypomnijmy, że 22 października ub.r. TK na wniosek grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji, zajął się sprawą konstytucyjności przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. Chodziło o przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. TK uznał ten zapis za niekonstytucyjny. Jest decyzja TK ws. aborcji z powodu wady płodu

W myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży możliwe było dokonanie aborcji w trzech przypadkach, m.in. gdy istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To właśnie ten zapis zakwestionował TK.

Wyrok ogłoszony w październiku ub. roku wywołał społeczne protesty w całej Polsce. Formalnie wyrok TK nie wszedł w życie, ponieważ nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw(powinno się to stać zgodnie z Konstytucją najpóźniej 2 listopada), jednak część placówek wykonujących wcześniej zabiegi usuwania ciąży z powodu wady płodu, wstrzymało ich wykonywanie.

Opublikowane w środę uzasadnienie zawiera również zdania odrębne zgłoszone do uzasadnienia przez trzech sędziów.

Źródło: TK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz