Opozycja składa wniosek do Zbigniewa Ziobry. Chodzi o sprawę zakupu respiratorów

02 Lutego 2021, 14:53 Ziobro Zbigniew

Składamy wniosek do Prokuratora Generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie zakupu respiratorów - poinformowali we wtorek posłowie KO, Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Rząd krótko po zawarciu umowy na 200 milionów złotych wypłacił 154 miliony złotych zaliczki, ale spółka nie wywiązała się ze zobowiązań. Z 1241 zamówionych respiratorów dostarczono jedynie dwieście sztuk a o zwrot ponad 70 milionów złotych wypłaconych w ramach zaliczki będzie musiała wystąpić Prokuratoria Generalna.

Na stronie kancelarii premiera zamieszczono w piątek oświadczenie prezesa PiS, wicepremiera i szefa Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego. Czytamy w nim: "po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy".

Zobacz również: Janusz Cieszyński o zakupie respiratorów: oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego zamyka temat

"Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów" - dodał w oświadczeniu Kaczyński.

Opozycja chce by Zbigniew Ziobro osobiście nadzorował śledztwo

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przed budynkiem resortu sprawiedliwości, posłowie opozycji podkreślali, że prokurator generalny powinien nie tylko "objąć z urzędu" sprawę dotyczącą zakupu respiratorów, ale też powinien na bieżąco informować opinię publiczną o przebiegu postępowania. W ich ocenie, na postępowanie dotyczące zakupu respiratorów usiłuje wpływać wicepremier Jarosław Kaczyński. 

- Będziemy domagali się, aby winni ponieśli karę, a pieniądze za zakup respiratorów wróciły do Skarbu Państwa, bo nigdy wcześniej w takiej wysokości Skarb Państwa nie został oszukany. Nie było takiej afery ze stratą 70 milionów zł na szkodę państwa, czyli narodu polskiego, dlatego uważamy ją za największą aferę w historii - mówił poseł Dariusz Joński.

Jak oświadczył poseł Michał Szczerba, nie wierzy on obecnie w niezależność prokuratury od władzy. Określił składany przez opozycję wniosek jako "świadectwo dla historii", ale też po to, aby do tej sprawy w przyszłości, wrócili niezależni prokuratorzy.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz