GUS: Polscy seniorzy bardziej schorowani i żyją krócej

03 Lutego 2021, 12:40 lekarz wizyta senior

Starsi mieszkańcy Polski ocenili w 2018 r. swój stan zdrowia jako gorszy w porównaniu z seniorami z 28 krajów członkowskich UE - wynika z najnowszego raportu GUS dotyczącego różnych aspektów jakości życia osób starszych w Polsce. 

 

  • Ponad dwa razy mniej osób starszych w Polsce (prawie 20%) niż w UE (prawie 42%) oceniło w swoje zdrowie jako bardzo dobre lub dobre.
  • Znacznie więcej osób starszych w Polsce (prawie 73%) w porównaniu z seniorami w UE (niecałe 62%) zgłosiło występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych.
  • Nieco więcej starszych mieszkańców Polski (prawie 51%) niż seniorów w UE (niecałe 49%) stwierdziło, że ich zdolność do wykonywania codziennych czynności jest ograniczona.
Krótsze życie polskiego seniora

Ponadto, zgodnie z szacunkami opartymi na danych za 2018 r. założono, że dalsze życie mieszkańców Polski w wieku 65 lat będzie nieco krótsze niż mieszkańców UE.

W przypadku mężczyzn różnica ta miała wynieść ponad dwa lata (w Polsce około 16 lat, w UE około 18 lat), natomiast w przypadku kobiet ponad rok (w Polsce ponad 20 lat, w UE niecałe 22 lata).

Szacunek długości dalszego życia w zdrowiu dla osób w wieku 65 lat był analogiczny. W przypadku mężczyzn przewidywana długość dalszego życia w zdrowiu będzie w Polsce krótsza o około dwa lata (odpowiednio około 8 i około 10 lat) a w przypadku kobiet o około rok niż w UE (odpowiednio około 9 i około 10 lat).

W przypadku obu płci, tak w Polsce, jak i w UE, przewidywana długość dalszego życia w zdrowiu stanowiła około połowy przewidywanego dalszego trwania życia w ogóle.

źródło: GUS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz