Szczepienia nauczycieli. Dla kogo? Jak zgłosić się do szczepień?

04 Lutego 2021, 15:38 uniwersytet ławka edukacja klasa szkoła

W najbliższą sobotę (6 lutego) do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. W przyszłym tygodniu ruszy program szczepień nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, przedszkolach oraz żłobkach. Priorytet mają nauczyciele, którzy obecnie pracują w trybie stacjonarnym.

- W najbliższą sobotę, 6 lutego do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. Około 120 tys. dawek tej szczepionki trafi do naszego kraju. Do końca lutego, zgodnie z deklaracją producenta, do Polski powinno trafić łącznie około 1 mln dawek tej szczepionki - poinformował w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.  Jak dodał, ostatnia dostawa w lutym ma być największa i zawierać ponad pół miliona dawek szczepionki.

Szef KPRM podkreślił przy tym, że "nie ma lepszych i gorszych szczepionek" a "wszystkie szczepionki dopuszczone do UE są w 100 procentach bezpiecznymi i skutecznymi preparatami" i całkowicie chronią przed ciężkim przebiegiem i zgonem z powodu COVID-19.

Eksperci: szczepionka chroni w 100% przed hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID-19

- Mamy nadzieje, że w ciągu najbliższego miesiąca, do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepień dalszych grup z etapu 1C- funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów... - ocenił Michał Dworczyk.

Kiedy ruszą szczepienia dla nauczycieli i jak zgłosić się do szczepień?

Jak poinformowali przedstawiciele rządu, szczepienia odbywać się będą w szpitalach węzłowych. Pierwsze szczepienia tej grupy zawodowej rozpoczną się już w przyszły piątek. Tymczasem chęć szczepień nauczyciele mogą zgłaszać już od poniedziałku u dyrektorów swoich placówek.

- Każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić może zgłosić się do dyrektora swojej placówki. Dyrektorzy będą mogli w prosty sposób zgłosić do szczepień nauczyciela przez system SIO (System Informacji Oświatowej) - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Następnie dyrektor otrzyma zwrotną informację, gdzie i kiedy ma się stawić na szczepienie dany nauczyciel.

Jak podkreślił, w pierwszej kolejności szczepionka będzie zaoferowana:

  • nauczycielom wychowania przedszkolnego
  • osobom zatrudnionym na stanowisku: pomoc nauczyciela
  • osobom zatrudnionym na stanowisku: pomoc wychowawcy
  • nauczycielom klas 1-3 szkół podstawowych
  • nauczycielom szkół i placówek specjalnych
  • nauczycielom i instruktorom praktycznej nauki zawodu
  • nauczycielom pedagogicznym poradni psychologiczno-pedagogicznych

Priorytet mają ci nauczyciele, którzy obecnie uczą dzieci w trybie stacjonarnym.

Minister edukacji pytany o powrót do nauki stacjonarnej pozostałych grup, stwierdził: "Nie uzależniamy powrotu uczniów do szkół od wyszczepienia nauczycieli". Jak mówił, zależeć to będzie od wielu czynników, m.in. sytuacji epidemicznej w Polsce, wyników testów w kierunku koronawirusa, które w przyszłym tygodniu będą prowadzone wśród nauczycieli, sytuacji w innych krajach.

Jak podkreślił, pilnie powrotu do nauki stacjonarnej wymagają uczniowie ósmych klas i maturzyści, ale rozpatrywane są różne warianty. - Jesteśmy przygotowani na każdy wariant i ewentualny szybki powrót do szkół, ale czekamy na opinie ekspertów i epidemiologów - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz