Konwencja Platformy Obywatelskiej a ochrona zdrowia

08 Lutego 2021, 10:43

W sobotę odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej firmowana hasłem "czas na zmiany". Niekoniecznie pasuje ono do pomysłów, które zaprezentowano w obszarze systemu ochrony zdrowia, czyli propozycji osiągnięcia 6 proc. PKB na zdrowie z pierwszym roku rządów PO. Ustawę o dojściu do 6 proc. PKB już bowiem mamy.

- Musimy doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej zmienić złą władzę. Państwo PiS się załamało - wskazywał prezydent Warszawy i b. kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski przekonując, że "decyzje muszą być podejmowane blisko obywatela", a polska edukacja i ochrona zdrowia są w fatalnym stanie.

- Robią zamach na szpitale powiatowe, bo wszystko według nich musi być scentralizowane, żeby rozdawać stołki - mówił odnosząc się do trwających w resorcie zdrowia prac nad propozycją restrukturyzacji i zmiany struktury właścicielskiej szpitali. Powiaty nie oddadzą szpitali i zapowiadają protestyRestrukturyzacja szpitali: prace nad projektem bez udziału placówekS. Gadomski: wielowładztwo nie pomaga szpitalom

Nie usłyszeliśmy podczas konwencji PO jednak oprócz krytyki żadnej alternatywy.

Jako główna propozycja w obszarze ochrony zdrowia wybrzmiało natomiast hasło "6 proc. PKB na służbę zdrowia w pierwszym roku rządów Platformy Obywatelskiej". R. Trzaskowski dodał, że w każdym następnym roku będzie ono rosło. Wybory będą prawdopodobnie jesienią 2023 r., więc jeżeli wówczas PO miałaby je wygrać, to warto pamiętać, że zgodnie z ustawą nakłady na zdrowie powinny wtedy osiągnąć prawie 6 proc. PKB (5,8 proc. PKB), zaś "magiczne" 6 proc. PKB - w 2024 r. Platforma nie podała też szczegółów wyjaśniających tak kluczowe rzeczy, jak źródło finansowania wyższych nakładów na system ochrony zdrowia.

Ponadto propozycja dot. 6 proc. PKB na zdrowie wydaje się mało trafiona w kontekście piątkowego spotkania w MZ, gdzie minister zdrowia miał rozmawiać ze stroną społeczną o wzroście nakładów na zdrowia do 7 proc. PKB. 

Platforma podczas konwencji przedstawiła też pomysł utworzenia Koalicji 276 i zaprosiła do realizacji tego celu pozostałe partie opozycyjne. Chodzi o zdobycie większości w Sejmie, czyli 276 głosów, które są potrzebne, by obalić weto prezydenta. PO przedstawiła też pomysł przedterminowych wyborów. Były też propozycje naprawy sądownictwa, czy odpolitycznienie telewizji publicznej oraz likwidacji Funduszu Kościelnego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz