E-skierowania rozkręcają się

09 Lutego 2021, 11:46 e-zdrowie

Minął miesiąc od kiedy e-skierowanie zastąpiło tradycyjny papierowy dokument (8 stycznia br.). Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej, lekarze wystawili ich blisko 2,5 mln - na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. e-skierowań.

Jak informuje Centrum e-zdrowia, wzrosła liczba podmiotów leczniczych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania. W porównaniu z początkiem stycznia jest ich o 20 proc. więcej.

Od momentu uruchomienia systemu w Polsce lekarze wystawili ponad 7,8 mln elektronicznych skierowań. Zaletą e-skierowań jest to, że nie mają one ściśle określonej daty ważności, dzięki temu mogą zostać zrealizowane przez pacjenta w dowolnym terminie, o ile istnieją wskazania do przeprowadzenia diagnostyki lub terapii.

„Po pierwszym miesiącu funkcjonowania e-skierowania widzimy, że kolejna cyfrowa usługa została w Polsce dobrze przyjęta. W styczniu 2021 r. lekarze wystawiali średnio dziennie ponad 3 razy więcej e-skierowań niż w grudniu ubiegłego roku. Ponadto do systemu e-zdrowie (P1) dynamicznie dołączają nowe podmioty, które prawdopodobnie z powodu sytuacji pandemicznej, nie zrobiły tego wcześniej. To dla nas sygnał, że e-skierowania są pożądaną usługą i niosą realne korzyści dla placówek medycznych i pacjentów" – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Jak dodaje, utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia.

"Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość zamawiania e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta dla osób chorych przewlekle oraz centralną e-rejestrację” – zapowiada A. Kister.

Więcej placówek gotowych do realizacji e-skierowań

E-skierowanie wystawia obecnie 74 proc. placówek medycznych, a 63 proc. jest gotowych do ich realizowania.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, placówek, w których pacjenci mogą skorzystać z udogodnień e-skierowania jest o 20 proc. więcej. Dzięki temu cały proces kierowania pacjenta na dalsze leczenie, od momentu wystawienia do momentu realizacji e-skierowania, może odbyć się zdalnie, np. poprzez kontakt telefoniczny.

Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). Tylko 4 województwa są poniżej średniej ogólnokrajowej, czyli poniżej 70 proc. Są to woj. śląskie (69,8 proc.), pomorskie (69,8 proc.), łódzkie (67,6 proc.) i zachodniopomorskie (66,5 proc.).

Elektroniczne skierowanie wystawiło 76 tys. pracowników medycznych, najwięcej ― lekarzy, choć w tym zestawieniu są również pielęgniarki, lekarze dentyści czy nawet felczerzy. W porównaniu z początkiem stycznia, liczba pracowników wystawiających e-skierowania wzrosła o ponad 33 tys.

35 proc. wszystkich e-skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat.

Najczęściej e-skierowania są wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej.

Katalog e-skierowań

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu,

Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej. 

Pacjent może otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny. Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.

Na konsultację lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub wydruk informacyjny.

Status e-skierowania (tzn. informacja czy e-skierowanie jest „wystawione”, znajduje się „u realizatora”, czy jest już „zrealizowane”), jak również 4-cyfrowy kod e-skierowania czy dane podmiotu wystawiającego, pacjent znajdzie zawsze po zalogowaniu na IKP.

Źródło: Centrum e-Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz