Największe fuzje i przejęcia biofarmy w 2020 roku

09 Lutego 2021, 13:59 porozumienie umowa uścisk dłoni

Jakie były największe transakcje fuzji i przejęć w sektorze biofarmaceutycznym ogłoszone w 2020? Mimo pandemii nie obyło się bez wartych kilkadziesiąt miliardów dolarów transakcji. Które transakcje znalazły się na czele rankingu?

Według fiercepharma.com, fuzje i przejęcia biopharmy odnotowały spowolnienie w 2020 roku, co można wyjaśnić tym, że "megadeale z 2019 roku pochłonęły część zeszłorocznego limitu, a COVID-19 zdecydowanie nie pomógł". Jednak przejęcia z czołówki rankingu pokazały, że nadal istnieje apetyt na zawieranie umów.

Według wartości transakcji, a na czele rankingu opracowanego przez fiercepharma.com znajdują się transakcje AstraZeneca i Gilead.

 

W sumie w wartość 10 transakcji z czołówki to ok. 97 miliardów dolarów w porównaniu do blisko 207 miliardów dolarów z top10 transakcji z 2019 r. 

W grudniu firma PwC oszacowała, że ​​branża miała 1,47 bln USD kapitału, który można skierować na fuzje i przejęcia. Główny obszar transakcji i fuzji w biofarmie w 2019 i 2020 r. to onkologia, jednak immunologia i układ sercowo-naczyniowy również są na liście jako prawdopodobne cele. Również terapie genowe to obszary, w których można spodziewać się przejęć.

Lista obejmuje tylko przejęcia firm lub produktów związanych z lekami i nie obejmuje umów licencyjnych lub zakupów częściowych udziałów. Ranking opiera się na najwyższej wartości transakcji w momencie ogłoszenia, a liczona jest tylko płatność z góry. 

Źródło: fiercepharma.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz