Niemcy przedłużają lockdown

11 Lutego 2021, 16:28 niemcy bundestag parlament

O przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 7 marca - zdecydowały w środę rząd federalny i rządy krajów związkowych. W zakresie otwarcia szkół mają decydować kraje związkowe we własnym zakresie. 

Federalny rząd Angeli Merkel chciał przedłużenia lockdownu do 14 marca, jednak nie zgodzili się na to premierzy krajów związkowych. Podczas narady ustalono, że nie będzie ogólnokrajowych jednolitych przepisów, dotyczących otwierania szkół. 

Wyjątkiem są również zakłady fryzjerskie, które mogą zostać ponownie otwarte 1 marca. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie wymogów higieny.

Dalsze luzowanie obostrzeń ma być możliwe gdy liczba nowych infekcji spadnie w okresach tygodniowych poniżej 35 na 100 tys. mieszkańców. Wówczas możliwe będzie otwarcie sklepów (z limitem jednego klienta na 20 m kw.), muzeów czy galerii.

Kanclerz A.Merkel oceniła, że dotychczasowe ograniczenia przyniosły efekty. Jednocześnie wskazała, że z powodu nowyc niebezpiecznych wariantów i ewentualnej III fali, poluzowanie ograniczeń nie jest teraz wskazane.

Obecny lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia i miał obowiązywać do 14 lutego. Zamknięto szkoły i przedszkola, a także restauracje i puby, teatry i opery oraz znaczną część handlu detalicznego. Otwarte mogą być sklepy spożywcze i apteki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz