Czy powstanie sieć poradni rehabilitacji postcovidowej?

12 Lutego 2021, 16:36

Skala problemu powikłań postcovidowych jest ogólnopolska - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie nie wystarczy tu stworzenie tylko kilku takich ośrodków. Zapowiada więc, że potrzeba będzie sieć ośrodków rehabilitacji postcovidowej. Rozwiązanie mamy poznać do końca lutego.

 

Szef resort zdrowia wziął w piątek udział w jednym z paneli XV Forum Organizacji Pacjentów. 

A. Niedzielski mówiąc o rehabilitacji postcovidowej wskazał, że należy wykorzystać doświadczenie ośrodka w Głuchołazach.

- Ale chcemy zrobić coś, co nie będzie miało takiego wymiaru lokalnego. To musi być ogromna dostępność, bo skala tego problemu jest moim zdaniem ogólnopolska - mówił.

- Nie można zrobić kilku tylko wyspecjalizowanych ośrodków. Tu musi być model, który będzie absolutnie powszechny - przekonywał.

Jak zapewnił, rozwiązanie w tym zakresie zostanie przedstawione do końca lutego. Jest ono obecnie przygotowywane w resorcie zdrowia w departamencie lecznictwa.

Także prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW, mówił o tym, że należy stworzyć sieć poradni pocovidowych, w których lekarze będą w stanie zaopiekować się wstępnie pacjentem z różnymi symptomami pocovidowymi, kierując ich dalej do poradni AOS. Apelował o uwzględnienie również rehabilitacji oddechowej.

Jak mówił, już widać jak wiele jest różnych pocovidowych objawów, które wymagają zaopiekowania.

Wskazywał, że np. zespół zmęczeniowy pojawia się u 63 proc. pacjentów w okresie kilku miesięcy po infekcji. U jednej czwartej pacjentów pojawia się duszność. Pacjenci odczuwają też m.in. ucisk w klatce, problemy z pamięcią i koncentracją, bezsenność, zawroty głowy, bóle stawów, zaburzenia gastryczne i utratę apetytu, gorączkę, kaszel, ból głowy, zmiany węchu i smaku.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz