Projekt określa program pilotażowy, którego celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej na terenie województwa mazowieckiego.
W ramach pilotażu testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, w tym podział kompetencji między poziomy referencyjne działających w ramach umów z NFZ placówek prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne.
"Dodatkowo efektem pilotażu ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości" - wyjaśnia MZ.
Trzy poziomy opieki
W skład sieci wejdą wojewódzki ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie świadczeniobiorcy kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej.
Którzy pacjenci skorzystają?
Skoordynowana opieka ma objąć pacjentów u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych.
"Wybór rozpoznań wynika zarówno z konieczności ustalenia standardów diagnostycznych i terapeutycznych dla pacjentów, których leczenie jest problematyczne, jak i w obecnym systemie organizacji opartym o ryczałtowe finansowanie, który opóźnia możliwość przeprowadzenia skutecznej interwencji leczniczej pomimo wystarczającego potencjału zakontraktowanych podmiotów leczniczych" - uzasadnia MZ.
Gdzie i jak długo?
Pilotaż będzie realizowany na terenie województwa mazowieckiego przez 18 miesięcy (od dnia następującego po dniu podpisania rozporządzenia), przez podmioty lecznicze uczestniczące w pilotażu, na podstawie aneksu do umowy z NFZ.
"Za wyborem województwa mazowieckiego przemawiała obecność w województwie Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, którego zadaniem na wstępnym etapie pilotażu będzie zaproponowanie i przetestowanie rozwiązań, które będą podstawą do wprowadzenia zasad współpracy pomiędzy ośrodkami na różnych poziomach referencyjnych" - czytamy w ocenie skutków regulacji.
Jak wynika z projektu, opieką ma być objętych ok. 7 tys. osób. W pilotażu weźmie udział 684 placówki POZ, które będą miały możliwość kierowania pacjentów z wybranymi schorzeniami do ośrodków współpracujących uczestniczących w pilotażu. Ponadto w pilotaż zaangażowanych będą 142 placówki AOS, które zajmą się prowadzeniem diagnostyki i będą miały możliwość skierowania pacjenta do leczenia w szpitalu. Ponadto w projekcie będzie 29 szpitali, które prowadzić będą "leczenia w warunkach referencyjności ośrodków stacjonarnych".
Finansowanie
Z uzasadnienia wynika, że koszt pilotażu oszacowano na 35,6 mln zł. Środki będą pochodziły z budżetu NFZ.
Jak wyjaśnia MZ, "Finansowanie oparto o następujące wytyczne:
1) dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej – za potwierdzoną przez wojewódzki ośrodek koordynujący kwalifikację pacjenta do pilotażu przy współczynniku kwalifikacji na poziomie co najmniej 0,5 w poprzednim okresie sprawozdawczym – 25,00 zł;
2) dla ośrodka współpracującego poziomu I:
a) ze współczynnikiem 1,05,
b) ze współczynnikiem 1,1 w przypadku realizacji powyżej 90 procl. świadczeń opieki zdrowotnej w terminie, o którym mowa w § 9 ust. 3 pkt 1;
3) dla ośrodka współpracującego poziomu II:
a) ze współczynnikiem 1,15 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych ambulatoryjnie,
b) ze współczynnikiem 1,05 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie hospitalizacji;
4) dla wojewódzkiego ośrodka koordynującego:
a) ze współczynnikiem 1,2 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych ambulatoryjnie,
b) ze współczynnikiem 1,1 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie hospitalizacji;
5) zmianę wartości umowy w przypadku zwiększenia wartości zrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej, wynikającego z przyjęć w ramach pilotażu, dotyczących:
a) ablacji w zaburzeniach rytmu,
b) przezcewnikowego wszczepienia protezy zastawki aortalnej,
c) przezskórnej implantacji systemu MitraClip,
d) wszczepienia układu resynchronizującego, defibrylatorów, kardiowerterów."
Źródło: RCL