Polska odsprzeda szczepionki Ukrainie?

15 Lutego 2021, 12:32 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Polska pomoże Ukrainie sprzedając jej szczepionki przeciwko COVID-19. "Zaoferowane szczepionki AstraZeneca stanowią dodatkową pulę" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia odpowiedział w niedzielę na pytanie o wypowiedź wiceszefa Komisji Europejskiej. Valdis Dombrovskis poinformował kilka dniu temu, że KE wspomaga Polskę w odsprzedaży 1,2 mln dawek szczepionki na Ukrainę.

Chodzi o szczepionki przeciw COVID-19 od AstraZeneca/Oxford. Wiadomo, że do tej pory nie odsprzedano żadnych dawek szczepionki, ale oferta dla Ukrainy jest już gotowa.

Jak podaje RMF FM powołując się na oficjalne stanowisko MZ, terminy dostaw szczepionki na Ukrainę są "uzależnione od terminu podpisania umowy, ale też są powiązane z kalendarzem dostaw AstraZeneca do UE, który uległ znacznym zmianom i redukcjom". 

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przygotowana przez Polskę oferta dla Ukrainy to wyraz europejskiej solidarności. "Oferta odsprzedaży dawek jest wyrazem wsparcia dla partnerów oraz troski o globalne bezpieczeństwo zdrowotne, także w najbliższym sąsiedztwie Polski i UE" – przekazał resort w rozmowie z reporterką RMF FM.

Skąd dodatkowe szczepionki?

Jak informuje stację RMF FM resort zdrowia, "zaoferowane szczepionki AstraZeneca nie pochodzą z puli przeznaczonej dla polskich obywateli i ujętej w Narodowym Programie Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski".

Do sprawy w ubiegłym tygodniu odniósł się także szef KPRM Michał Dworczyk.

– Mamy około 100 milionów dawek różnych szczepionek zakontraktowanych do końca roku, jeżeli zaszczepimy wszystkich chętnych będziemy się zastanawiać jak zagospodarować niewykorzystane szczepionki. Rozważamy podzielenie się z naszymi partnerami zagranicznymi, również z sąsiadami – mówił szef KPRM na antenie Radia Plus.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz