Kto zaszczepi pacjentów p/COVID?

15 Lutego 2021, 15:03 Szczepienia

Możliwość przeszkolenia chętnych fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, w oparciu o prowadzone kursy do podania szczepienia przeciwko COVID-19  - przewiduje projekt rozporządzenia MZ skierowany w poniedziałek do ogłoszenia. Rozpoczęcie szkoleń zaplanowano na marzec 2021 r.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19

Resort zdrowia wyjaśnił, że "projekt rozporządzenia przewiduje możliwość przeszkolenia chętnych fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, w oparciu o prowadzone kursy do podania szczepienia przeciwko COVID-19 składające się z części teoretycznej i praktycznej".

 

Ile chętnych i kto zapłaci za szkolenia?

Co istotne, kursy dla osób zainteresowanych będą dostępne nieodpłatnie.  Szkolenia zostaną sfinansowany ze środków publicznych dedykowanych i zabezpieczonych w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Obecnie, wstępnie, chęć przeszkolenia zgłosiło 53 tys. osób: w tym 3830 farmaceutów, 1,5 tys. diagnostów laboratoryjnych oraz 47 598 fizjoterapeutów - informuje MZ w ocenie skutków regulacji. Wycena kursu dla jednego uczestnika wynosi 1 tys. zł.

W 2021 r. planowane jest przeszkolenie 50 tys. osób (3 125 osób na województwo), a więc koszt szkoleń wyniesie w tym roku 50 mln. W pierwszym półroczu planowane jest przeszkolenie 8 tys. osób (500 osób na województwo). 

Za opracowanie programu kursu jest odpowiedzialne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Rolę uczelni certyfikujących będzie spełniło CMKP oraz każda uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim, jeżeli podmioty te posiadają centrum symulacji medycznej.

"Nadanie uprawnień do szczepienia przeciwko COVID-19 osobom przeszkolonym umożliwi zatrudnienie w populacyjnych punkach szczepień i zwiększy zaplecze pracowników ochrony zdrowia dostępnych do udzielania świadczenia na okoliczność zabezpieczania procedury szczepienia przeciwko COVID-19" - uzasadnia MZ.

Rozpoczęcie szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz