J.Pinkas: priorytetem zdrowie publiczne i mądre wybory zdrowotne

15 Lutego 2021, 16:45 Pinkas

Zdrowie publiczne i edukacja w zakresie dobrych wyborów zdrowotnych - to według dra hab. n.med. Jarosława Pinkasa priorytetowe działania, którymi zamierza zajmować się w ramach nowo powołanej Rady ds. ochrony zdrowia przy Prezydencie RP.

Rada została powołana w miniony piątek, kiedy odbyło się również inauguracyjne posiedzenie.  Prezydent powołał Radę ds. ochrony zdrowia

J. Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, były wiceminister zdrowia, a także do niedawna Główny Inspektor Sanitarny, również został powołany w skład 21-osobowej Rady.

- Jestem bardzo usatysfakcjonowany z pierwszego spotkania, dlatego, że jest bardzo ciekawy zespół w zakresie ochrony zdrowia od pacjentów, przedstawicieli medycyny naprawczej po przedstawicieli szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Więc myślę, że będą równo rozłożone akcenty, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia- powiedział Polityce Zdrowotnej J. Pinkas.

Jak dodał, liczy na to, że również jego projekty uzyskają poparcie Rady co wzmocni ich funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. - Głównie zajmujemy się teraz dobrymi wyborami zdrowotnymi. Coraz więcej osób wie, co to zdrowie publiczne. Dalej będę zajmował się krzewieniem wiedzy o tym, jak istotne jest zdrowie publiczne - zapowiedział J. Pinkas.

Dobre wybory zdrowotne

W jego opinii, "ludzie powinni zacząć bardziej sami myśleć o sobie, o swoim zdrowiu, a nie wymagać wszystkiego od szeroko rozumianego rządu i systemu". - System musi zapewnić pewien komfort i poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, ale większość rzeczy zależy od nas samych i to będzie moja główna rola, aby tego typu działania prowadzić w ramach Rady przy Panu Prezydencie - zaznaczył. Pinkas.

Jak dodał, co jest naturalne, będzie odpowiadał na różne pytania Pana Prezydenta i brał udział w różnego rodzaju debatach na temat tego, co i jak trzeba zmienić w systemie ochrony zdrowia.

Na pytanie o to, jak poprawić zgłaszalność na badania profilaktyczne, J. Pinkas odpowiada, że najważniejsza jest "edukacja, edukacja, edukacja". - Jestem przeciwnikiem nadmiernej legislacji i regulacji, robienia czegoś, co ludzie ocenią jako obowiązkowe, bo wówczas część osób zaczyna się od tego uchylać, co wynika m.in. z naszej polskiej natury - podkreśla ekspert.

Generowanie oczekiwań

Wskazuje, że mamy coraz lepszy dostęp do narzędzi, które powodują, że ludzie dokonują dobrych wyborów zdrowotnych. W jego ocenie, "fascynujący" był np. wzrost o 25 punktów proc. w krótkim czasie liczby osób, które deklarują chęć szczepienia się p/COVID. - Zaistniał jakiś mechanizm, że ludzie tego oczekują - dodał.

Dodał, że sam określał kiedyś takie mechanizmy "generowaniem oczekiwania". Według niego, to politycy zdrowotni powinni generować te oczekiwania w społeczeństwie i tak prowadzić politykę, aby ludzie oczekiwali na rzeczy, które są dla nich dobre i umieli dobrze wybierać, również w zakresie zdrowia. - Do tego potrzebna jest m.in. umiejętna komunikacja - przekonuje J. Pinkas.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz