OECD aktualizuje wytyczne dot. noszenia maseczek

15 Lutego 2021, 16:30 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Chociaż dowody na stosowanie medycznych masek na twarz w społeczności w celu zapobiegania COVID-19 są ograniczone, maski na twarz należy traktować jako niefarmaceutyczną interwencję w połączeniu z innymi środkami w ramach wysiłków na rzecz kontrolowania pandemii COVID-19 - wynika z najnowszej publikacji OECD.

W poniedziałek, OECD opublikowało przegląd badań, które powstały od czasu pojawienia się COVID-19 i zaktualizowało opinię na temat zasadności stosowania maseczek.

Dowody dotyczące skuteczności stosowania maseczek chirurgicznych w zapobieganiu COVID-19 w społeczeństwie są skąpe i stanowią o niewielkiej lub umiarkowanej ochronie przed zakażeniem w przestrzeniach otwartych. W przypadku niemedycznych maseczek, osłon na twarz, przyłbic lub maseczek z filtrem, dowody są ograniczone i bardzo mało wiarygodne. Potrzebne są dodatkowe, wysokiej jakości badania, aby ocenić znaczenie stosowania medycznych i niemedycznych maseczek w pandemii COVID-19 - czytamy w raporcie OECD.

Choć dowody na stosowanie medycznych masek na twarz w społeczności w celu zapobiegania COVID-19 są ograniczone, maski na twarz - w połączeniu z innymi środkami prewencji zakażeń (dystans fizyczny, izolacja w przypadku choroby, telepraca, jeśli to możliwe, etykieta oddechowa, skrupulatna higiena rąk i unikanie dotykania twarzy, nosa, oczu i ust) - należy traktować jako niefarmaceutyczną interwencję - czytamy.

Co zaleca OECD?

Jak czytamy, biorąc pod uwagę dostępne dowody naukowe, charakterystykę przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 i potencjalne szkody związane ze stosowaniem różnych typów masek na twarz, OECD proponuje:

  • Zalecenie stosowania medycznej lub niemedycznej maski na twarz w zamkniętych przestrzeniach publicznych i rozważenie ich stosowania w zatłoczonych przestrzeniach otwartych.
  • W przypadku osób podatnych na ciężki COVID-19, takich jak osoby starsze lub cierpiące na schorzenia, zaleca się stosowanie medycznych masek na twarz jako środka ochrony osobistej w wyżej wymienionych warunkach.
  • W gospodarstwach domowych stosowanie masek medycznych jest zalecane dla osób z objawami COVID-19 lub potwierdzonym COVID-19 oraz dla osób zamieszkujących we wspólnym domostwie.

Jakich maseczek używać?

Jak wskazuje OECD, na podstawie oceny dostępnych dowodów naukowych nie można sformułować zaleceń dotyczących preferowanego stosowania medycznych lub niemedycznych maseczek.

Bardzo ograniczone dowody naukowe dotyczące stosowania maseczek filtrujących nie uzasadniają ich obowiązkowego stosowania w społeczności zamiast innych typów masek na twarz. Chociaż dostępne wyniki nie wskazują, by te były mniej skuteczne od innych maseczek medycznych lub niemedycznych, to "należy wziąć pod uwagę trudności w zapewnieniu ich odpowiedniego dopasowania i użytkowania" a także "potencjalne skutki związane z niższą oddychalnością"

W przypadku stosowania niemedycznych masek na twarz zaleca się stosowanie masek zgodnych z dostępnymi wytycznymi dotyczącymi skuteczności filtracji i oddychalności.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz