Czwarta szczepionka p/COVID-19 na horyzoncie

16 Lutego 2021, 16:06 EMA

"Czwarta szczepionka na horyzoncie!" - napisał na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak.

Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o wydanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki p/COVIDー19 opracowywanej przez firmę Janssen, spółkę zależną od Johnson & Johnson. Bieżący przegląd szczepionki trwa już od początku grudnia.

Komisarz ds. zdrowia w UE Stella Kiriakides jeszcze w połowie stycznia mówiła o prawdopodobnym dopuszczeniu do obrotu produktu w UE, jeszcze w lutym. 

Szczepionka ma dwie główne zalety w przeciwieństwie do tych produktów, które wymagają dwóch dawek szczepionka od Johnson & Johnson's może potrzebować tylko jednej, co znacznie upraszcza logistykę realizacji programu szczepień. Co więcej, jej szczepionka może pozostać stabilna w lodówce w ramach tzw. "zimnego łańcucha" przez miesiące, podczas gdy inne muszą zostać zamrożone, a w temperaturze 2-8*C mogą być wykorzystane w ciągu 5 dni.

Szczepionka oferowana przez J&J jest jednym z tańszych produktów na rynku. Koszt za jedną dawkę szczepionki od Pfizer/BioNTech to niecałe 15 USD, Moderny to ok. 18 USD. Niezarejestrowana jeszcze szczepionka od Sanofi/GSK to koszt 9.30 USD. Mniej Komisja Europejska zapłaci za dawki potencjalnych szczepionek od J&J i AstraZeneca/Uniwersytet Oksfordzki, kolejno; 8.50 USD oraz 2.19 USD za dawkę.*

UE zarezerwowała 200 mln dawek szczepionki od J&J i z możliwością zamówienia kolejnych 200 mln dawek.  

*dane Ministerstwo Zdrowia Belgii - za The Washington Post.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz