Diagności laboratoryjni chcą zarabiać tyle, ile lekarze

17 Lutego 2021, 9:04 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Diagności laboratoryjni chcą zarabiać tyle, ile lekarze i lekarze dentyści. Na swojej stronie opublikowali tabelkę, uzasadniając takie oczekiwania płacowe poziomem swojego wykształcenia i kompetencji. Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych skierowała też w tej sprawie list do przewodniczącej Trójstonnego Zespołu ds. ochrony zdrowia, który pracuje nad nową siatką płac dla pracowników medycznych. Dziś kolejne spotkanie zespołu.

Prezes KRDL Alina Niewiadomska zwraca uwagę na ważną rolę diagnostów laboratoryjnych w czasach epidemii, a także ich role przy diagnozowaniu pacjentów z powikłaniami po COVID-19.

„Niezbędne są systemowe rozwiązania, w tym w szczególności dopasowanie poziomu wynagrodzeń do stopnia społecznej odpowiedzialności zawodu, kwalifikacji i wykształcenia medycznego, jak i szeroko pojmowanego interesu zdrowia publicznego. Nie jest zatem zasadne różnicowanie najniższych wynagrodzeń diagnostów laboratoryjnych oraz grupy zawodowej lekarzy” - pisze A. Niewiadomska.

„Co istotne osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania wszystkich czynności diagnostyki laboratoryjnej są wyłącznie diagności laboratoryjni i lekarze z właściwą specjalizacją” - pisze Prezes Niewiadomska w liście do Krystyny Ptok, przewodniczącej Doraźnego Zespołu Programowego ds. Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego i jednocześnie przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Diagności na swojej stronie opublikowali zestawienie argumentów i propozycję dotyczącą współczynnika służącego do określenia wynagrodzeń dla ich grupy zawodowej.

Źródło: KIDL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz