Prezes samorządu lekarzy apeluje ws. szczepień grupy "0"

17 Lutego 2021, 11:19 Szczepienia

- Wobec informacji o wstrzymaniu szczepień przeciwko COVID-19 w grupie 0 apeluję o natychmiastowe wznowienie szczepień w tej grupie - napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w liście do szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Jak podkreślił A. Matyja, grupa "0" obejmuje "personel medyczny, którego pełne siły i zaangażowanie są niezbędne w dalszej walce z pandemią, a także dla zabezpieczenia medycznego pacjentów niecovidowych".

"Z powyższych względów jak najszybsze zakończenie szczepień personelu medycznego powinno być priorytetem Narodowego Programu Szczepień niepodlegającym żadnym ograniczeniom. Tym bardziej szokująca jest sytuacja, w której szczepienia osób z grupy 0 są wstrzymywane nawet w przypadku osób, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki" - wskazuje A. Matyja.

Jak podkreśla, wstrzymanie szczepień drugą dawką jest działaniem sprzecznym z rekomendacjami producenta szczepionki i rodzi obawy o skuteczność całego szczepienia tych osób.

Izba informuje, że już w poprzednich tygodniach  lekarze i lekarze dentyści w mailach do izb lekarskich informowali o poważnych trudnościach w realizacji nawet ustalonego terminu szczepienia. 28 stycznia br. w prasie medycznej opublikowano dane przekazane przez MZ. Dotyczyły stanu wyszczepienia lekarzy i lekarzy dentystów. Wynikało z nich, że szczepienie p-covid wykonano u 94 proc. lekarzy i tylko 57 proc. stomatologów.

"Obecnie docierają informacje o problemach ze szczepieniem personelu (poza lekarzami stomatologami)  poradni stomatologicznych, kolejnych przesunięciach terminów podania pierwszej dawki i przesunięciach terminów podania drugiej dawki"- wskazuje Izba.

Wskazuje też na wątpliwości co do prawidłowości działania systemu informatycznego w zakresie szczepień. "Bywa, że lekarze właśnie co zaszczepieni informowani są o konieczności przesunięcia szczepienia. "Zamieszanie wzbudził też SMS wygenerowany - jak się zdaje- przez system, który został rozesłany również do tych, którzy szczepienie mają za sobą. A w SMS-ie proponuje się zgłoszenie chęci poddania się szczepieniu a nawet prosi się o podanie peselu w wiadomości tekstowej" - podkreśla NIL.

Jak wskazuje, obrazu niepewności dopełnia komunikat ws. decyzji wstrzymania szczepień grupy "zero" i kontynuowania szczepień seniorów.

Prezes NRL skierował więc do ministra zdrowia wniosek o udostępnienie danych liczbowych lekarzy i lekarzy dentystów zarejestrowanych do szczepienia oraz poddanych szczepieniu pierwszą dawką z podziałem na województwa i grupę zawodową (L/LD).

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz