A. Niedzielski: od kwietnia wzrost taryf w onkologii

17 Lutego 2021, 12:57 pieniądze

Wykonaliśmy bardzo znaczący ruch, który jest pierwszym krokiem od wielu, wielu lat, czyli dokonaliśmy retaryfikacji świadczeń onkologicznych i to kompleksowo - podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, wczoraj odbyło się posiedzenie rady przy AOTMiT ws. retaryfikacji tych świadczeń. Nowe taryfy mają obowiązywać od kwietnia br. a roczny koszt retaryfikacji to 200 mln zł.

Jak wyjaśniał minister podczas konferencji z Centrum Onkologii Ziemii Lubelskiej, retaryfiakcja jest kompleksowa i obejmuje m.in. chirurgię, hematoonkologię, chemioterapię i inne zakresy.

Dodał, że retaryfikacja jest dokonywana w onkologii pierwszy raz od wielu lat, np. w radioterapii pierwszy raz od 2015 r., a np. w zakresie chirurgii onkologicznej jest zrobiona pierwszy raz.

Jak dodał poprawi to sytuację finansową onkologii w Polsce.

Wyjaśnił, że podczas wczorajszego posiedzenia rady przy AOTMiT została podjęta decyzja, którą będzie wprowadzał z prezesem NFZ w życie, o podniesieniu taryf w różnych dziedzinach onkologicznych.
 

- Efekt finansowy to ponad 200 ml zł realnych nakładów na onkologię w ujęciu rocznym - poinformował. Jak mówił, planowane jest, aby nowe taryfy obowiązywały najpóźniej od 1 kwietnia tego roku.

Apelował też o nielekceważenie przez pacjentów symptomów i objawów mogących świadczyć o chorobie nowotworowej oraz zgłaszanie się do diagnostyki, aby nowotwory diagnozować we wczesnej fazie, co umożliwia bardziej skuteczne leczenie. Jak mówił pandemia spowodowała, że coraz więcej pacjentów obecnie zgłasza się z chorobą w zaawansowany stadium, ponieważ unikali wcześniej wizyt.

Prezes NFZ Filip Nowak podkreślał, że "trzeba zapewnić ośrodkom onkologicznym bezpieczeństwo finansowe".

Jak mówił wycena musi gwarantować przy wyborze metody leczenia, że placówka nie będzie traciła na wyborze danego rozwiązania. - Istotne jest to, że nie będziemy czekać do połowy roku, ale będziemy wprowadzać nowe wyceny od 1 kwietnia. To powinno pobudzić pracę ośrodków - stwierdził.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz