KE: rośnie czarny rynek szczepionek przeciw COVID-19

18 Lutego 2021, 14:51 Szczepienia

W Unii Europejskiej rośnie czarny rynek szczepionek przeciw COVID-19.Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych bada już kilka przypadków prób oszustw. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła państwa członkowskie, że zaopatrywanie się w szczepionki p/COVID-19 z nielegalnego źródła wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia ludzi.

Przewodnicząca KE na konferencji prasowej w środę (17 lutego) poinformowała, że organy regulacyjne UE odnotowały już kilka przypadków oszustw i prób oszustw związanych z zakupem szczepionek przeciw COVID-19 z pominięciem europejskiego łańcucha dostaw.

W poniedziałek Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podał w raporcie, że zgłoszono kilka przypadków oszustów oferujących sprzedaż szczepionek rządom borykającym się z powolnymi dostawami szczepionek do swoich kraju. OLAF obecnie prowadzi dochodzenie i udziela państwom członkowskim porad dotyczących identyfikacji oszustw związanych ze szczepionkami - poinformowała Ursula von der Leyen.

Według OLAF oszuści oferują rządom duże ilości szczepionek pokazując jej próbkę. Później domagają się zaliczki od zamówienia, a następnie znikają z pieniędzmi. Biuro UE poinformowało również, że oszuści mogą dostarczać partie fałszywych szczepionek lub mogą udawać, że są pośrednikami firm farmaceutycznych.

- Naszym celem jest postawienie oszustów przed sądem i naprawdę dogłębne zbadanie tych spraw - powiedział Ursula von der Leyen. 

 Czechy i Włochy na celowniku oszustów

W zeszłym tygodniu premier Czech Andrej Babiš powiedział w wystąpieniu w Parlamencie, że wraz z trzema innymi przywódcami UE zaproponowano mu podpisanie odrębnych umów dotyczących szczepień przeciwko COVID-19, poza ramami umowy UE.

- Podczas gdy AstraZeneca odmawiała dostarczenia do UE 80 milionów dawek, otrzymaliśmy wielokrotne oferty dostaw tej szczepionki - nie tylko ja, ale także trzech innych premierów w Europie, jeszcze przed rozpoczęciem ich dostaw do Unii - mówił czeski premier powołując się na ofertę pośredników z Dubaju.

Brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca zaprzeczyła, że oferowała komukolwiek w UE osobne umowy na szczepionki COVID-19.

- Obecnie koncentrujemy się na realizacji naszych znaczących globalnych zobowiązań wobec rządów i międzynarodowych organizacji zdrowotnych, tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc zakończyć pandemię; w związku z tym obecnie nie ma dostaw, sprzedaży ani dystrybucji szczepionki dla sektora prywatnego - informuje AstraZeneca dla portalu EURACTIV.

- Jeśli ktoś oferuje prywatne szczepionki, prawdopodobnie są one sfałszowane, dlatego należy odmówić ich przyjęcia i zgłosić je lokalnym władzom ds. Zdrowia - dodała firma.

"Pośrednicy" mieli zgłosić się także do przedstawicieli rządu Włoch. Włochom miano zaoferować 27 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Jak informuje Włoski dziennik La Stampa, pewien brazylijski przedsiębiorca miał zaoferować również milion dawek szczepionki przeciw COVID-19 komisarzowi Włoch ds. COVID-19, a także samorządowcom w regionie Lombardii.

Zarówno AstraZeneca, jak i Pfizer zdecydowanie zaprzeczyły, że zaopatrują rynek prywatny i podkreśliły, że podczas pandemii zawierają kontrakty tylko z rządami.

źródło: EURACITV

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz