Będą odchodzić od łóżek pacjentów

18 Lutego 2021, 16:09 Lekarz rezydent

Rezydenci szykują duży strajk. Planują odchodzić z pracy w proteście przed pogarszającym się systemem ochrony zdrowia. Apelują, że organizacja systemu pracy w szpitalach pozostawia wiele do życzenia a pacjenci nie mają dostępu do nowoczesnych terapii.

„Nie ma woli Ministerstwa Zdrowia dla pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce - nadszedł czas przygotowań do największego protestu w dziejach polskiej ochrony zdrowia”- ostrzega Porozumienie Rezydentów i zapowiada protesty

-Epidemia obnażyła braki w systemie ochrony zdrowia. Zwłaszcza niedobory kadrowe. Personel medyczny, który pracuje w systemie jest dlatego bardzo przeciążony pracą- mówi Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. Zaznacza jednak, ż problem tkwi nie tylko w przemęczeniu lekarzy ale także w brakach dla pacjentów- Nie mają dostępu do nowoczesnych metod terapeutycznych. Często zdarza się też tak, że na bloku operacyjnym brakuje jakiegoś sprzętu, albo się zepsuł. Nie ma komu naprawić ani zorganizować nowego. W takich warunkach ciężko pracować- dodaje Piotr Pisula.

8 proc. na zdrowie

10 lutego 2021 odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego dotyczące siatki płac i zapowiadanego przez ministra Niedzielskiego wzrostu finansowania ochrony zdrowia w Polsce do 6,5-7% PKB. Rząd zapowiada też reformy szpitali i planuje zmiany właścicielskie wobec placówek podległych starostom.

Ale zdaniem rezydentów to jest tylko mieszanie fusów w herbacie. Oni chcą konkretnych zmian i oczekują przede wszystkim zwiększenia nakładów finansowych na ochronę zdrowia. 

„Propozycje przedstawione przez stronę rządową nie pozostawiają wątpliwości – mimo planowanej kontynuacji rozmów w kolejnych dniach już wiemy, że nie ma szans na wzrost odsetka PKB przeznaczanego na zdrowie pacjentów, ratowanie ochrony zdrowia przed kryzysem oraz godne zarobki w publicznej ochronie zdrowia w Polsce. Przedstawiona propozycja co do określenia siatki wynagrodzeń, wręcz obniża zarobki w grupie lekarzy (z 6750 zł - 1,6 średniej krajowej w 2018 r., gdy takie wynagrodzenie otrzymali lekarze specjaliści do 1,27 średniej krajowej proponowanej na lata 2021-2022)” piszą na Facebooku rezydenci. Oczekują od rządu konkretów. Czyli podniesienia jak najszybciej nakładów na zdrowie z 6 proc. do 6,8 proc. a docelowo do 8 proc.

Lekarze szykują oszczędności

Porozumienie Rezydentów rozpoczęło przygotowania protestu. Pierwszym jego punktem jest akcja „Odłóż na protest”. Jej założeniem jest uświadomienie lekarzy, że do skutecznych negocjacji z pracodawcą i, w kontekście ogólnopolskiego przygotowania niezbędne jest posiadanie tzw. „finansowej poduszki bezpieczeństwa”. Młodzi lekarze planują bowiem odchodzić z pracy, wypowiadać umowy i zaczynają przygotowania finansowe na czas gdy nie będą otrzymywali wynagrodzenia.

Z dotychczasowych wyników ankiety przeprowadzanej przez Porozumienie Rezydentów wynika, że co drugi lekarz j oszczędności posiada, a łącznie ponad 75 proc. lekarzy biorących udział w ankiecie posiada oszczędności lub planuje ich zgromadzenie w najbliższym czasie i nie wyklucza skorzystania z nich w celu wzięcia udziału w proteście.Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy równolegle rozpoczął akcję informacyjną dla lekarzy, jak wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcą. 

Rezydenci uważają też, że nie spełnione zostały ich postulaty z 2018 r.  Łukasz Szumowski, ówczesny minister zdrowia podpisał z nimi porozumienie, w którym rząd zobowiązał się m.in. do podniesienia nakładów na ochronę zdrowia. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz