Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna już po podaniu pierwszej dawki

19 Lutego 2021, 15:03 pfizer biontech szczepionka szczepienia

Badanie zrealizowane przez izraelskich naukowców, opublikowane na łamach The Lancet , wykazało, że już pierwsze wstrzyknięcie dawki zapewnia 85% ochronę przeciw COVID-19.

Badaniem zrealizowanym przez Izraelskie Centrum Medyczne Sheba, objęto 9 tys. pracowników służby zdrowia. Z wyników badań wynika, że już pojedyncza dawka zmniejszyła liczbę objawowych zachorowań na COVID-19 o 85% w okresie od 15 do 28 dni po iniekcji szczepionki. 

Badacze doszli również do wniosku, że pojedyncza dawka zmniejszyła bezobjawowe infekcje o 75%. Jednocześnie potwierdzono, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki w odstępie trzech tygodni gwarantuje 95% skuteczność prewencji zakażenia COVID-19.

Wczesne zmniejszenie wskaźnika obserwowane u pracowników medycznych może różnić się od skuteczności szczepionki zgłaszanej w populacji ogólnej ze względu na większe ryzyko narażenia lub z powodu narażenia na bardziej zakaźne szczepy koronawirusa - zaznaczyli badacze.

BioNTech i Pfizer stwierdziły, że nie ma dowodów na to, że rozłożenie dawek szczepionki działa. Jednak Wielka Brytania już szczepi obywateli zarówno szczepionkami Pfizer/BioNTech jak i AstraZeneca/Uniwersytet Oksfordzki strzały zarówno z BioNTech / Pfizer, jak i Oxford / AstraZeneca, podając drugie dawki 12 tygodni po pierwszej, w celu jak najszybszej ochrony populacji.

Nasze dane pokazują znaczne wczesne zmniejszenie wskaźników zakażeń SARS-CoV-2 i objawowego COVID-19 po podaniu pierwszej dawki szczepionki. Wczesne redukcje wskaźników COVID-19 wspierają działania dążące do opóźnienia podania drugiej dawki w krajach borykających się z niedoborami szczepionek i ograniczonymi zasobami, tak aby umożliwić większą ochronę populacji pierwszą dawką - wskazali naukowcy.

Konieczna jest dłuższa obserwacja w celu oceny długoterminowej skuteczności pojedynczej dawki, aby określić politykę opóźnienia drugiej dawki - zaznaczają badacze.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz