M.Dworczyk: mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień

19 Lutego 2021, 15:50 michal dworczyk

Mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak mówił, jeżeli dostawcy wywiążą się z deklaracji, to w I kwartale będzie możliwe zaszczepienia ponad 3 mln osób. Podał też harmonogram w programie na najbliższe tygodnie.

Jak mówił M. Dworczyk, z ponad 2,5 mln wykonanych szczepień, 1,691 mln to szczepienia wykonane pierwszą dawką.

- Mamy dobre wyniki jeżeli chodzi o utylizowane dawki. Na ponad 2,5 mln szczepień to jest jedynie 4 tys., a liczba NOP wynosi nieco ponad 2 tys. - mówił. Jak wskazał w odniesieniu do innych krajów europejskich, Polska zajmuje pierwsze miejsce biorąc pod uwagę liczbę dawek na 100 osób w populacji. 

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to jak dodał M. Dworczyk niepożądanych odczynów jest nieco ponad 2,3 tys., a z tego 84 proc. to NOP-y o charakterze łagodnym. Zapewnił, ze każda taka sytuacja jest weryfikowana.

Ograniczenie dostaw szczepionek i zmiany harmonogramu

Szef kancelarii premiera wskazał, że w I kwartale do Polski dotrze o 6 mln dawek mniej, bo producenci początkowo deklarowali w grudniu 14 mln dawek, a obecnie liczba ta wynosi 8 mln dawek. Jednocześnie podkreślił, że jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż inne kraje, gdzie konieczne było wstrzymanie szczepienia pierwszą dawką z powodu opóźnień i zmniejszenia liczby dostaw.

Jak mówił, "przykro nam w stosunku do seniorów, którzy mają zmieniane terminy, a punkty szczepień mają problemy w związku ze zmianami, ale staramy się elastyczną logistyką minimalizować te negatywne zjawiska".

Poinformował, że dzisiaj deklarowana liczba szczepionek w I kwartale to nieco ponad 8 mln dawek. - Jeżeli dystrybutorzy i producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, to będzie oznaczało, że do końca I kwartału będziemy mogli zaszczepić ponad 3 mln osób - zapowiedział. 

Plan na najbliższe tygodnie

- Chcemy do 7 marca zakończyć proces szczepienia nauczycieli. To orientacyjna data, bo proces łączenia szkół ze szpitalami realizującymi szczepienia nauczycieli jest dobrowolny - mówił.

Z kolei od 7 marca rozpocząć się mają szczepienia uzupełniające kadry medycznej. M.Dworczyk przypomniał, że zaszczepiło się już 94 proc. lekarzy, ale są jeszcze osoby z personelu medycznego, które nadal czekają na szczepienie.

15 marca rozpocząć  mają się zaś szczepienia grupy osób przewlekle chorych czyli 1b. - To ok. 70 tys. osób, które powinno udać się zaszczepić w ciągu tygodnia - wskazał M. Dworczyk dodając, że to stosunkowo niewielka grupa, jednak osoby te rozsiane są po całej Polsce. Grupa ta ma być szczepiona preparatami firm Pfizer i Moderna.

22 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c, czyli służb mundurowych oraz pacjentów między 60 a 65 lat. Obie te grupy będą szczepione szczepionkami AstraZeneca.  Na początku marca mają być uruchomione nowe terminy dla grupy 60-65 lat. Podobnie jak wcześniej seniorzy powyżej 70. roku życia będą mogli oni zapisać się przez trzy kanały, internet, infolinię czy bezpośrednio w punkcie szczepień.

- To wszystko jest uzależnione od tego, czy producenci szczepionki wywiążą się ze swojej deklaracji - zastrzegał M. Dworczyk. Dodał, że już odłożony jest pewien zapas szczepionek, ale bez utrzymania płynności dostaw, nie uda się zrealizować takiego harmonogramu.

Dostawy już nie w poniedziałki

Z kolei prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił o przesunięciu dostaw do punktów szczepień z poniedziałków. - W porozumieniu z dystrybutorami przesunęliśmy dostawę szczepionek z poniedziałku rano na wtorek i środę do południa - wyjaśnił.

Jak mówił, po miesiącu permanentnego kryzysu w dostawach szczepionek do Polski ich bufor w kraju został zużyty, dlatego wszystkie dostawy do punktów szczepień są obecnie obsługiwane w oparciu o dostawy, które w poniedziałek rano przyjeżdżają do Polski.

Wskazał, że priorytetem jest to, żeby wszystkie drugie dawki były z tej dostawy obsłużone oraz, aby osoby zapisane w systemie na szczepienia populacyjne otrzymały te szczepionki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz