Projekt dot. rezerw i dystrybucji szczepionek - w uzgodnieniach

19 Lutego 2021, 16:41 Szczepienia

Rozszerzenie zakresu szczepionek stanowiących rezerwę na wypadek stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii o szczepionkę przeciw COVID-19 - przewiduje projekt rozporządzenia, który w piątek trafił do uzgodnień.

Chodzi o Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii

Projektowane przepisy rozszerzają zakres szczepionek stanowiących rezerwę na wypadek stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii o szczepionkę przeciw COVID-19, co jest podyktowane obecna sytuacją epidemiczną.

Jak czytamy w projekcie, chodzi o rezerwę w wysokości nie mniejszej niż 10% zapotrzebowania na szczepionki do realizacji programu szczepień p/COVID.

Projekt wskazuje również konkretnie dystrybutora centralnego szczepionek przeciw COVID-19. "Ze względu na rzeczony stan epidemii, w ocenie projektodawcy takie rozwiązanie jest konieczne dla zapewnienia efektywności procesu dystrybuowania szczepionek na terytorium RP i usunięcia w tym zakresie wszelkich ew. niejasności interpretacyjnych" - wyjaśnia MZ. Chodzi o Agencję Rezerw Materiałowych.

"Projektowane rozporządzenie określa również dodatkowe wymagania dla przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej, pozwalające na bardziej efektywną dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19, w przypadku gdyby centralny dystrybutor skorzystał z tych podmiotów w procesie dostarczania szczepionek do podmiotów szczepiących" - wskazuje MZ.

Projekt przewiduje ponadto, że dystrybucja szczepionek powinna być odzwierciedlona w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez dystrybutora w sposób zapewniający możliwość ustalenia łańcucha dystrybucji szczepionek od przyjęcia ich przez dystrybutora do dostarczenia do punktu szczepień.

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz