Kiedyś kamień milowy e-zdrowia, dziś nierentowne narzędzie na sprzedaż

22 Lutego 2021, 13:49 ezdrowie informatyzacja komputer

Gigant technologiczny IBM rozważa sprzedaż zdrowotnego działu swojej firmy, Watson Health - informuje The Wall Street Journal. 

IBM Watson Health to oddział amerykańskiego giganta informatycznego International Business Machines Corporation (IBM). Dział opracowywał i wdrażał rozwiązania w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji, analizy i przetwarzania danych medycznych oraz przetwarzania ich w chmurze w obszarze badań medycznych, badań klinicznych oraz opieki zdrowotnej nad pacjentami. 

Rozwiązania Watson Health wykorzystywane są m.in. w diagnostyce, radiologii, obrazowaniu, telemedycynie, przewidywania interakcji lekowych czy prowadzenia elektronicznych dokumentacji medycznych. Do tego wykorzystywane są moce obliczeniowe rozwijanego od 2006 r. superkomputera Watson. Pierwszym komercyjnym wykorzystaniem tego urządzenia było właśnie wspomaganie wyboru terapii w raku płuc w Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Choć Watson kojarzony był swego rodzaju kamieniem milowym w integracji informatyki i ochrony zdrowia, to oddział generujący obecnie blisko 1 mld USD przychodów rocznie, nie jest rentowny dla spółki - czytamy w The Wall Street Journal. 

Jak informuje dziennik, IBM bada potencjalną sprzedaż swojej działalności Watson Health, ponieważ dyrektor generalny Arvind Krishna „dąży do usprawnienia firmy i zwiększenia konkurencyjności w zakresie przetwarzania danych w chmurze”.

"Watson był jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw IBM w ostatnich latach i stanowiła duże wyzwanie dla rozwijającego się sektora opieki zdrowotnej, choć wyniki częściowo rozczarowały, ponieważ lekarze wahali się przed przyjęciem sztucznej inteligencji" - czytamy.

IBM rozważa trzy scenariusze. Sprzedaż na rzecz funduszu private equity, konkurencji lub fuzji ze "spółką w ciemno". 

IBM ma obecnie wartość rynkową wynoszącą 108 mld USD, plasując ją daleko za rywalami w dziedzinie przetwarzania danych w chmurze, takimi jak Amazon czy Microsoft. W czwartym kwartale przychody z aplikacji kognitywnych, w tym Watson Health, wyniosły 1,5 mld USD, co oznacza spadek o 2 proc. rok do roku.

źródło: The Wall Street Journal

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz