Prezydent: polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii

22 Lutego 2021, 15:41

Polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii - ocenił prezydent RP Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami ochrony zdrowia. Jak wskazywał, trzeba też wyciągnąć wnioski z pandemii i wprowadzać zmiany, aby system ochrony zdrowia funkcjonował coraz lepiej.

Było to drugie z cyklu spotkań z reprezentantami różnorodnych środowisk, mających na celu zebranie i omówienie doświadczeń oraz rekomendacji po roku walki z pandemią.

A.Duda przypomniał, że niedługo przed nami smutna pierwsza rocznica odkąd zmagamy się z pandemią koronawirusa.

Złożył podziękowania jako prezydent RP za "ten bardzo trudny czas i za wszystkich tych, których udało się uratować od śmierci lub poważnych powikłań związanych ze skutkami koronawirusa".

- To co było dla nas niewyobrażalne rok temu, od dawna jest obecnie naszą codziennością - wskazał. Jak mówił, dziś naszym największym zmartwieniem jest realizacja narodowego programu szczepień i to, aby jak najszybciej udało się zaszczepić jak najwięcej osób, aby w jak najszybszym tempie w związku z tym ograniczyli liczbę przypadków zachorowań związanych z koronawirusem, a w efekcie abyśmy pokonali pandemię koronawirusa.

- To nie tylko kwestia zdrowia i życia, ale także stabilności funkcjonowania naszego społeczeństwa, również od strony psychologicznej, psychicznej - mówił. Wskazywał, że chodzi tu też o efekty dla gospodarki i wielu różnych dziedzin.

- Wielkie wyzwanie przed nami, aby nie tylko zrealizować do końca walkę z pandemią koronawirusa, żeby nie tylko uratować wszystkich tych, których jeszcze uratować się da, ale także i do tego, aby wyciągnąć z tego wnioski i na przyszłość być lepiej przygotowanym do takich sytuacji, z jaką spotkaliśmy się rok temu - podkreślił A. Duda.

Jak wskazywał, chce poprosić przedstawicieli służby zdrowia, aby podzielili się swoimi refleksjami. Dodał, że o kwestiach ochrony zdrowia i o tym, jakie zmiany są potrzebne będą dyskutowali eksperci powołanej przez niego kilka dni temu Rady ds. ochrony zdrowia.

-Dzisiaj miałem spotkanie z premierem i jego współpracownikami i rozmawialiśmy o przyszłości, o nowych planach rozwojowych dla Polski po pandemii i o tym jak wyjść z pandemii jak najlepiej. Dotyczy to także służby zdrowia i tego jakie dalsze zmiany są potrzebne - poinformował A. Duda. Wskazał, że temat coraz lepszego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia to będzie temat następnych lat.

Zapewnił, że przez najbliższe lata, gdy będzie sprawował urząd prezydenta, w pałacu prezydenckim będzie trwała nieprzerwana debata jak służbę zdrowia uczynić jeszcze lepszą.

Podkreślił że "Polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie podczas pandemii". - Myśmy nie mieli sytuacji, że dla kogoś nie starczyło miejsca w szpitalach, na szczęście nasi lekarze nie musieli wybierać komu  dać środki ochrony zdrowia, ratujące życie, jak np. respirator, a komu nie - dodał.

- Będziemy działali nadal tak, aby służba zdrowia była jeszcze lepsza - zaznaczył A.Duda.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz