Rozporządzenie m.in. o zwolnieniu z kwarantanny i uzdrowiskach

23 Lutego 2021, 9:41 maska maseczka koronawirus covid pandemia epidemia

Osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, nie będą musiały odbywać kwarantanny - przewiduje m.in. znowelizowane rozporządzenie MZ, które opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dokument przewiduje też uruchomienie lecznictwa uzdrowiskowego od 11 marca.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to weszło w życie od wtorku.

Nowe przepisy przewidują, że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.
Ponadto osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, nie będą  musiały odbywać kwarantanny.
 
Rozporządzenie przewiduje też, że do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.  
 
Uzdrowiska
 
Ponadto, w myśl rozporządzenia zostały uchylone ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Aby rozpocząć stacjonarną rehabilitację leczniczą w ośrodku rehabilitacyjnym lub turnus leczniczo-profilaktyczny pacjent będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.  
 
Nowe grupy w harmonogramie szczepień
 
Nowela przewiduje też włączenie osób zatrudnionych w ogrzewalniach i noclegowniach do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepione po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepione w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek
wychowawczych.
 
Źródło: Dziennik Ustaw
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz