MZ: rośnie liczba zajętych łóżek covidowych

23 Lutego 2021, 11:01 Ministerstwo Zdrowia

Jeżeli nasze podejście do restrykcji będzie nieodpowiedzialne, to te wzrosty zakażeń nam poszybują - ostrzegał we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak mówił, rośnie liczba zajętych łóżek covidowych oraz respiratorów.

Jak mówił W. Andrusiewicz, mamy kolejny dzień ze wzrostem liczby zajętych łóżek covidowych oraz respiratorów.

Ponadto widać systematyczny i duży wzrost zleceń na testy z POZ, bo tydzień do tygodnia to jest o 17 tys. zleceń więcej.

Jeżeli chodzi o wyniki zakażeń, to w ubiegłym tygodniu było to średnio dobowo 7,5 tys. w porównaniu do wcześniejszych wyników na poziomie średnio 5,7 tys. zachorowań dziennie. 

- Stąd tak ważne jest nasze podejście do zasad, które obowiązują - podkreślał. Jak dodał, na razie największy wzrost odnotowujemy w woj. warmińsko-mazurskim na poziomie 42 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców przy średniej dla kraju na poziomie 19 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Również odsetek pozytywnych wyników testów w woj. warmińsko-mazurskim jest wysoki i wynosi ponad 30 proc.

Rzecznik MZ przypomniał, że dla osób zakażonych koronawirusem funkcjonuje program opieki domowej i monitoring przy pomocy pulsoksymetrów. Jak poinformował, do tej pory ok. 1,3 tys. osób zostało zabranych z domu przez pogotowie po interwencji konsultantów na podstawie monitoringu.

Nowe rozporządzenia

Rzecznik odniósł się do opublikowanego właśnie rozporządzenia dot. obostrzeń i zasad kwarantanny. Jak mówił to jest dokument porządkujący, w którym są zapisy m.in. dotyczące kwarantanny dla uczniów i osób zwalnianych z kwarantanny po udokumentowanym szczepieniu. - Każdy kraj daje zaświadczenie o tym, że dana osoba przeszła szczepienie - zapewniał.

Wskazał, że planowane jest kolejne rozporządzenie w zakresie możliwych kolejnych obostrzeń i uporządkowania zasad noszenia maseczek. - W zakresie przyłbic i kominów nie będzie miękkiego podejścia. Tu będzie twarda rekomendacja czego powinniśmy używać - zapowiedział.

Jak dodał, kolejne rozporządzenie będzie też zawierało zapowiadane rekomendacje dot. wjazdu do Polski z granicy południowej. Jak mówił brana tu jest pod uwagę skala zakażeń w krajach sąsiednich.

- Na pewno nie przywracamy kontroli na przejściach granicznych. Te kontrole mogą być wyrywkowe. Jeżeli wjedziemy bez wyniku testu i wyrywkowo zostaniemy skontrolowani, to trafimy  na kwarantannę - wyjaśniał W. Andrusiewicz.

Zapowiedział, że jutro podczas konferencji o szczegółach dotyczących ewentualnych zmian w obostrzeniach poinformuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister w samoizolacji

W. Andrusiewicz poinformował, że minister zdrowa Adam Niedzielski, który znajduje się z samoizolacji po informacji o zakażeniu koronawirusem u pełnomocnika rządu ds. szczepień p/covid Michała Dworczyka, "na bieżąco od rana wykonuje swoje obowiązki zdalnie".

- Minister, gdy dowiedział się, że minister Michał Dworczyk jest zakażony, jeszcze przed kontaktem z Sanepidem udał się do domu na samoizolację. Pokazał jak należy podchodzić do zasad. - Przez najbliższy czas do negatywnego wyniku testu, oczywiście wykonanego w odpowiednim czasie, minister będzie pracował zdalnie - wyjaśnił rzecznik resortu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz