Badania w kierunku SMA: W tym roku obejmą 140 tys. dzieci

23 Lutego 2021, 15:22 dziecko noworodek

- W tym roku chcemy przetestować ok. 140 tys. dzieci pod kątem choroby rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W przyszłym roku na pewno będzie to ponad 200 tys. dzieci - zapowiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Badanie w kierunku SMA zostało włączone do badań przesiewowych noworodków.

Rzecznik podczas konferencji prasowej odniósł się do pytania o realizację badań przesiewowych dzieci w kierunku SMA w związku z podjętą kilka dni temu decyzją resortu o włączeniu tych badań do programu. Będą badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA

Jak wyjaśnił W. Andrusiewicz koordynatorem testów przesiewowych pod kątem SMA bedzie Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, który w najbliższych tygodniach zaopatrzy się w odczynniki służące do wykonywania tych badań.

- W tym roku chcemy przetestować ok. 140 tys. dzieci pod kątem choroby rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W przyszłym roku na pewno będzie to ponad 200 tys. dzieci - zapowiedział rzecznik.

Zaznaczył, że wcześnie wykryte SMA powoduje, że można szybciej i sprawniej wyleczyć chorobę.

- Leczenie jest najbardziej skuteczne zanim pojawią się pierwsze objawy, dlatego po 2019 roku, kiedy jako jedno z niewielu państw wdrożyliśmy na szeroką skalę leczenie nowoczesnym lekiem Spinraza wśród dzieci dotkniętych rdzeniowym zanikiem mięśni, chcieliśmy wprowadzić również badania przesiewowe - mówił.

Jak dodał, w tym roku programem badań objętych zostanie dziesięć województw, zaś w przyszłym roku wejdą kolejne.

Szacuje się, że każdego roku rodzi się około 50 dzieci z tym schorzeniem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz