Prof. B.Wojtyniak: musimy lepiej zapobiegać chorobom

23 Lutego 2021, 15:28 ludzie tłum przestrzeń obywatele piesi

- W Polsce dużo większym problemem są zgony, którym można zapobiegać niż zgony, które można skutecznie leczyć. Nadwyżka tej umieralności z powodu przyczyn, którym można zapobiegać jest blisko dwukrotna - podkreśla zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. Bogdan Wojtyniak.

Wicedyrektor NIZP-PZH podczas wtorkowej konferencji, na której zaprezentowano raport NIZP-PZH 2020 pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” omówił szacunki dotyczące długości życia.

Zwrócił szczególną uwagę na kwestie umieralności możliwej do uniknięcia. - W Polsce dużo większym problemem są zgony, którym można zapobiegać niż zgony, które można skutecznie leczyć. Nadwyżka jest blisko dwukrotna tej umieralności z powodu przyczyn, którym można zapobiegać - wskazał i dodał, że jest tu wyraźne zahamowanie poprawy sytuacji.

W jego ocenie oznacza to, że "system ochrony zdrowia doznał pewnej zadyszki i mamy pogorszenie zarówno w zakresie zdrowia publicznego, jak i działalności leczniczej".

Jak mówił, umieralność z powodu przyczyn możliwych do zapobieżenia w przypadku chorób nowotworowych jest wyższa niż w przypadku chorób układu krążenia. - Działania w zakresie zdrowia publicznego powinny mieć więc większe pole do popisu w onkologii. Tutaj jest większa możliwość poprawy sytuacji. To jest zasadnicza sprawa - przekonywał.

Długość życia

Wskazał też na fakt, że długość życia w Polsce przestała rosnąć. - Po pierwsze, cały czas długość życia kobiet jest większa niż mężczyzn i ta różnica wynosi 7 lat. Druga prawidłowość jest taka, że w ostatnich latach długość życia w Polsce przestała wzrastać. Widzimy że w przypadku kobiet to było istotne zahamowanie tego trendu wzrostowego, a w przypadku mężczyzn ten trend uległ istotnemu spowolnieniu - wyjaśnił prof. B. Wojtyniak.

Z szacunków NIZP-PZH wynika, że w 2020 r. m.in. z powodu pandemii spadek długości trwania życia w Polsce będzie większy niż na Zachodzie i w przypadku mężczyzn wyniesie ok. 1,5 roku, a kobiet- nieco ponad rok.

Prof. B. Wojtyniak zwracał też uwagę, że w naszym kraju zaznacza się wyraźnie zróżnicowanie długości życia w zależności od poziomu wykształcenia. - W 2017 r. różnica długości trwania życia mężczyzn z wykształceniem podstawowym i wyższym wynosiła ponad 11 lat. Ta różnica niestety zwiększa się. Nie obserwujemy niestety zmniejszania się społecznych nierówności w zdrowiu - wyjaśnił. Dodał, że w przypadku kobiet różnice te są znacznie mniejsze, jednak również rosną.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz