Stomatologia dziecięca: NFZ znosi limity

23 Lutego 2021, 15:55 Stomatologia

Bezlimitowe finansowanie świadczeń stomatologicznych dla dzieci - przewiduje znowelizowane we wtorek zarządzenie NFZ. Świadczenia te będą finansowane z Funduszu Medycznego. Środowisko stomatologów od dawna zwraca uwagę, że głównym problemem jest nie limit, ale poziom wyceny świadczeń przez NFZ.

Chodzi o zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

"W niniejszym zarządzeniu wprowadza się bezlimitowe finansowanie świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego Funduszu Medycznego, na podstawie ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875)" - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu.

Jak dodaje, "celem zmian jest poprawa dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych dzieciom do 18. roku życia".

 

Problem nie w limitach, ale w wycenie

Czy brak limitów w stomatologii poprawi dostęp do tych świadczeń? Warto przypomnieć, że środowisko postuluje wzrost wyceny świadczeń, ponieważ obecne stawki powodują, że gabinety nie chcą podpisywać umów z NFZ i wolą leczyć pacjentów prywatnie. Z kolei pandemia spowodowała, że gabinety szkolne czy dentobusy w większości zostały zamknięte. Refundowana stomatologia prawie niedostępna Sprawą wyceny świadczeń w stomatologii i dostępu do leczenia zajmował się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich RPO: Tragiczna sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz