Szczepionka AstraZeneca: możliwe opóźnienia w dostawach na II kwartał

24 Lutego 2021, 13:13 szczepienie

AstraZeneca poinformowała Unię Europejską, że spodziewa się dostarczyć mniej niż połowę zakontraktowanych szczepionek COVID-19 w drugim kwartale 2021 r.

O opóźnieniach w dostawie na II półrocze informuje agencję Reutera jeden z urzędników UE. AstraZeneca poinformowała urzędników UE, że "dostarczy mniej niż 90 mln dawek szczepionek w drugim kwartale 2021 r." Producent szczepionek nie zaprzeczył doniesieniom agencji Reutera. Podkreśla jednak, że "dąży do zwiększenia wydajności, aby dostarczyć obiecane 180 milionów dawek".

W umowie zawartej z KE, AstraZeneca zobowiązała się do dostarczenia 180 mln dawek szczepionki p/COVID-19 do 27 krajów UE.

Przypomnijmy, że także w styczniu producent ostrzegł, że nie dotrzyma swoich zobowiązań dostaw w pierwszym kwartale, co było związane z ograniczeniami produkcyjnymi. Firma miała dostarczyć także 30 mln dawek jeszcze w ostatnim kwartale 2020r., do czego ostatecznie nie doszło z powodu braku zatwierdzenia preparatu do stosowania przez europejskiego regulatora ds. leków.

Podsumowując, całkowita podaż AstraZeneca do UE do końca czerwca może wynieść około 130 milionów dawek, znacznie poniżej 300 milionów, które firma zobowiązała się dostarczyć do UE w tym czasie.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz