Regionalny powrót do obostrzeń

24 Lutego 2021, 15:32

- Dzisiejsze wyniki pokazują, że trzecia fala się rozpędza - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w środę. Jak poinformował, ze względu na najwyższe wyniki w woj. warmińsko-mazurskim, od 27 lutego tam nastąpi zaostrzenie obostrzeń i zamknięte zostaną z powrotem galerie handlowe, kina, teatry, muzea, hotele, baseny, stoki. Również od 27 lutego obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa wyłącznie maseczkami, a nie np. przyłbicami czy chustami.

- Dzisiejsze wyniki pokazują, że trzecia fala się rozpędza. Te wzrosty stają się coraz większe, a dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali w październiku - mówił A. Niedzielski podczas konferencji.

Wyjaśnił, że dynamika kształtuje się na poziomie 20-30 proc. Również obłożenie łóżek w systemie covidowym rośnie i tendencja, która miała miejsce od grudnia dot. systematycznego zmniejszenia liczby łóżek, odwróciła się. - Obserwujemy przyrost hospitalizowanych pacjentów z covid o 1,2 tys., a do tej pory mieliśmy spadek ok. 1 tys. pod względem zajętości łóżek - mówił A. Niedzielski.

Wskazał, że także liczba zleceń na wykonywanie testów w POZ wskazuje na rozpędzanie się pandemii. - Tu zmiana jest na poziomie 20 proc. W ubiegłym tygodniu było to w sumie 73 tys. zleceń, a w tym tygodniu przekroczyliśmy już 90 tys. W ubiegłym tygodniu średnia dzienna wykonywanych badań to było 40 tys., a w tym tygodniu to już 45 tys., a dziś było ponad 60 tys. badań- podkreślił.

Zwracał też uwagę, na to, że pojawiają się kolejne mutacje. - Widzimy systematyczny wzrost udziału mutacji brytyjskiej, który przekracza już 10 proc. - wyjaśnił.

III fala się rozpędza

- Widać wyraźnie, że trzecia fala się rozpędza - stwierdził minister wskazując, że na poziomie regionów ta sytuacja jest zróżnicowana. Najgorsza sytuacja jest w północnym pasie Polski: woj. warmińsko-mazurskim, ale też pomorskim czy kujawsko-pomorskim.

- Najbardziej niepokojąca jest sytuacja dot. woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców dziennie to 45 nowych przypadków, przy średniej dla kraju na poziomie 20. W tym województwie również odsetek pozytywnych testów jest znacznie wyższy i wynosi 34 proc. - wyjaśnił. Dodał, że tam też bardziej obecna jest mutacja brytyjska, a odsetek uczniów klas I-III na nauczaniu zdalnym/hybrydowym jest wyższy i wynosi ok. 7 proc.

- Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. Na tę chwilę przyglądamy się jakie są perspektywy, prognozy. Wskazanie mówi, że ten szczyt trzeciej fali zakładający stabilny udział mutacji brytyjskiej i przestrzegania zasad zachowania, będzie na poziomie ok. 10 tys. przypadków zakażeń dziennie - mówił szef resortu zdrowia.

1/16 kroku wstecz w obostrzeniach

Jak podkreślił A. Niedzielski, "do tej pory wykonywaliśmy dosyć odważne kroki jeżeli chodzi o odmrażanie". - Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały krok wstecz. Musimy cofnąć się o 1/16 tego kroku. Restrykcje obowiązujące od soboty będą utrzymane w całym kraju oprócz woj. warmińsko-mazurskiego - poinformował.

W województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróci do trybu zdalnego. Ponadto galerie handlowe, muzea, kina i teatry, baseny i inne miejsca zostaną z powrotem zamknięte. Obostrzenia te dotyczą też hoteli.

Na razie ma to potrwać dwa tygodnie.

Minister pytany, czy ze względu na powrót obostrzeń młodzież w  tym woj. napisze matury w trybie zdalnym, odparł, że jest rozważane przesunięcie terminu. Decyzję podejmie minister edukacji i nauki.

Kwarantanna po przekroczeniu południowej granicy

Ponadto kolejny krok to obowiązek kwarantanny dla osób po przyjeździe do Polski z Czech i Słowacji od 27 lutego. Warunek zwolnienia z kwarantanny to negatywny wynik testu.

Zmiany dotyczące zasłaniania usta i nosa

Od 27 lutego nastąpi też zmiana dot. zasłaniania ust i nosa. Do tej pory mieliśmy możliwość zastąpienia maseczek przyłbicami, chustami, kominami. Od najbliższej soboty wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczkami, zamiast przyłbicami czy chustami.

Rozszerzenie DDM

Minister zdrowia wskazał też na konieczność rozszerzenia zasady DDM o A i W, czyli stosowanie specjalnej aplikacji oraz wietrzenie pomieszczeń.

Jak mówił w Europie sprawdziło się stosowanie aplikacji STOP COVID, funkcjonującej też pod nazwą ProgetoSafe.

 Zapewniał, że gwarantuje ona anonimowość i jest bezpieczeństwo użytkowników.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz