A.Niedzielski o zmianach w dostawach szczepionek

24 Lutego 2021, 16:20 Szczepienia

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył kolejnych zmian w harmonogramie szczepień w związku z informacjami o mniejszych dostawach szczepionki AstraZeneca.

A.Niedzielski podczas konferencji w środę na temat obostrzeń odniósł się też do pytania dotyczącego faktu, że AstraZeneca poinformowała Unię Europejską, iż spodziewa się dostarczyć mniej niż połowę zakontraktowanych szczepionek COVID-19 w drugim kwartale 2021 r.  Szczepionka AstraZeneca: możliwe opóźnienia w dostawach na II kwartał

- Rzeczywiści dotarła do nas ta bardzo niekorzystna informacja. To już kolejna informacja jaką otrzymujemy z firmy AstraZeneca która dotyczy przesunięć lub redukcji dostaw. Ta redukcja, o której dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach to redukcja, która dotyczy dostaw w II kwartale - mówił szef resortu zdrowia. 

Przypomniał, że pierwotnie mieliśmy deklaracje, iż blisko 10 mln szczepionek właśnie AstraZeneca trafi łącznie do Polski w pierwszym półroczu. - Z tych deklaracji pozostaje niewiele, bo w I kwartale to będzie dostawa rzędu ponad 1,2 mln dawek, a drugi kwartał też staje pod znakiem zapytania - stwierdził A. Niedzielski.

- Jeżeli chodzi o harmonogram szczepień, który realizujemy, to on musi uwzględniać te realne deklarowane w rzeczywistości terminy dostaw. Na tę chwile te szczepionki AstraZeneca dawały nam komfort wpuszczania nowych grup, nowych populacji do szczepień - mówił A. Niedzielski w wskazując na plan prezentowany niedawno wspólnie z ministrem Michałem Dworczykiem, zakładający, że od 15 marca miały być szczepione osoby przewlekle chore, a od 22 marca - funkcjonariusze służb.

- W tej chwili trwa dyskusja, czy szczepionki AstraZeneca nie można dopuścić dla grupy 65-70 lat, co by wtedy oznaczało, że ta grupa w pierwszej kolejności będzie szczepiona i będziemy się wtedy starali wcześniej lub równolegle do służb mundurowych to szczepienie prowadzić - wyjaśnił szef MZ.

Minister był też pytany o możliwość pozyskania szczepionek poza UE.

- Rozpoznanie rynku już mamy, ale decyzja jeszcze żadna nie została podjęta w tym zakresie- odparł A. Niedzielski.

Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pacjenta, rozważane były tylko szczepionki dopuszczone przez EMA.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz