Założenia ustawy ws. reformy szpitalnictwa poznamy do 28 lutego

25 Lutego 2021, 6:12 szpital

Założenia projektu ustawy reformującej polskie szpitalnictwo mamy poznać do 28 lutego - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Nad projektem od grudnia 2020 r. pracuje specjalny zespół w resorcie zdrowia. Ma przygotować pakiet zmian dotyczących funkcjonowania publicznych szpitali, w tym obejmujących ich restrukturyzację, zasady oddłużenia, przekształceń właścicielskich, konsolidacji oraz przeprofilowania działalności.

Jak wskazywali przedstawiciele samorządów, m.in. Związku Powiatów Polskich (ZPP), podczas środowego posiedzenia sejmowych komisji do prac wspomnianego zespołu przy Ministerstwie Zdrowia nie zaproszono ani jednego samorządowca.

Ochrona zdrowia powinna zostać „usamorządowiona”, a nie nacjonalizowana. Podstawowa opieka zdrowotna, część opieki specjalistycznej, szpital powiatowy - to główne elementy samorządowej opieki zdrowotnej, która pozwoli na dobrą koordynację lecznictwa w terenie i odciążenie NFZ - wskazywali przedstawiciele ZPP.

Jak zapewnił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, założenia projektu poznamy do 28 lutego i "nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje". Cały projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji ma zostać opublikowany do końca maja 2021 r. 

Jak podkreślił wiceminister, zespół na bieżąco rozmawia m.in. z samorządowcami i to właśnie "z tych rozmów, także z marszałkami województw i powiatami, wynika, że zmiany w organizacji szpitalnictwa w Polsce są konieczne."

Jak wskazał przedstawiciel resortu zdrowia rosnące zadłużenie szpitali, wyniszczająca konkurencja o kadry, wielowładztwo i brak narzędzi koordynacji działalności szpitali marszałkowskich czy powiatowych wskazuje na potrzebę reformy. 

- Dlatego planujemy, między innymi zmiany właścicielskie i oddłużanie placówek. To jednak nie oznacza ani ich centralizacji, ani nacjonalizacji szpitali. Chcemy natomiast wprowadzić regionalizację zarządzania szpitalami - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Wiceminister wskazał przy ty, że ewentualne przejęcie szpitali przez Ministerstwo Zdrowia jest na razie tylko jednym z czterech z rozważanych oraz analizowanych przez resort zdrowia wariantów.

- Nie wykluczamy, że szpitale mogłyby podlegać resortowi zdrowia lub współpracującym z MZ instytucjom, a także wojewodom lub Agencji Rozwoju Szpitali - którą chcemy utworzyć, czy też Narodowemu Funduszowi Zdrowia. To ostatnie rozwiązanie funkcjonuje w niektórych krajach europejskich - stwierdził Sławomir Gadomski i dodał, że resort zdrowia planuje odchodzenie od ryczałtowego finansowania szpitali. 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz