Farmaceuci chcą włączenia aptek do tarczy antykryzysowej

25 Lutego 2021, 13:10 Apteka

Naczelna Rada Aptekarska chce włączenia aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej. Jak wskazuje, apteki znajdują się obecnie w trudnej sytuacji finansowej i ostrzega, że może to prowadzić nawet do zamknięcia części z nich. 

Faktycznie dane ze stycznia tego roku dotyczące obrotów aptek nie napawają optymizmem. Jak wskazuje ostatnia analiza PEX, rynek apteczny w styczniu 2021 roku zanotował ponad 16-procentowy spadek wartości sprzedaży wobec analogicznego okresu 2020 ( o 556,6 mln zł, czyli 16,3 proc.). Wobec poprzedniego miesiąca sprzedaż zmniejszyła się o 311,3 mln zł (-9,8 proc.). Rynek apteczny w styczniu 2021 r.

Obrót statystycznej apteki w styczniu 2021 wyniósł 214 tys. zł i oznacza to spadek o 13,4 proc. względem stycznia 2020 roku. Spadki sprzedaży dotyczyły wszystkich segmentów, czyli leków refundowanych, produktów pełnopłatnych, sprzedaży produktów w sprzedaży odręcznej.

Po rozpoczęciu pandemii w ubiegłym roku apteki w marcu odnotowały znaczne wzrosty sprzedaży, m.in. wskutek popytu na preparaty bez recepty używane w przypadku infekcji „przeziębieniowych”. W lutym, marcu i kwietniu obroty aptek były wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem. W marcu wzrosty te były wręcz rekordowe - wartość sprzedaży skoczyła wówczas o 33 proc., a obrót statycznej apteki o blisko 40 proc.

Następnie w maju nastąpił znaczny spadek Rynek aptek w maju: znaczny spadek sprzedaży, a w kolejnych miesiącach ubiegłego roku obroty statystycznej apteki rosły, aż do grudnia, ale już w umiarkowanym tempie. 

Mniej wizyt, mniej sprzedanych leków

Z kolei z ostatniej analizy IQVIA rynku farmaceutycznego w 2020 r. wynika, że całkowita wartość rynku aptecznego w roku 2020 zanotowała 2,2 proc. wzrost. IQVIA podsumowuje rynek farmaceutyczny w 2020 r.

Jednak o ile odnotowano ogromne wzrosty rok do roku dla sprzedaży urządzeń medycznych – pulsoksymetry aż o 2 384 proc. i termometry o 312 proc., to spadł obrót lekami na receptę. W ubiegłym roku istotnie bowiem spadła (o 6 proc.) liczba pacjentów odwiedzających lekarzy, w tym nowych pacjentów (aż o 30 proc)., co w dużej mierze było spowodowane skutkami pandemii ograniczającej dostęp do lekarzy i brakiem sezonu grypowego w czwartym kwartale 2020.

W sumie ilość wystawianych recept zmniejszyła się o 8 proc. rok do roku. Według IQVIA, w 2020 roku sprzedano  o 9,2 proc. mniej opakowań leków niż rok wcześniej.

Pandemia koronawirusa, zamykanie gabinetów lekarskich i przyjęć do szpitali, mniejsza liczba wizyt u lekarzy nie pozostały więc bez wpływu na rynek aptek. Mimo, że wiosną ubiegłego roku odnotowano rekordowe wzrosty obrotów, bo właśnie w aptekach wielu pacjentów szukało pomocy nie mogąc dostać się do zamkniętych przychodni, ostatecznie pandemia odbiła się na sytuacji finansowej aptek.

W związku z tym samorząd aptekarski szuka rozwiązań, które mogą poprawić kondycję aptek.

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła się ponownie z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie włączenia aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej. Postulat o rządowe wsparcie finansowe dla aptek w związku z trwającą od ponad roku pandemią COVID-19 został wystosowany przez NRA już pod koniec stycznia br., jednak pozostał bez odpowiedzi.

W piśmie do premiera, Prezes NRA podkreśla, że "wbrew panującemu przekonaniu, kryzys gospodarczy będący następstwem pandemii koronawirusa istotnie wpłynął na działalność aptek, znacznie obniżając ich dochody". Jak dodaje, negatywny trend dotyczy głównie placówek prowadzonych przez mikroprzedsiębiorców.

– Apteki obecnie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W znacznej części apteki prowadzone są przez mikroprzedsiębiorców lub farmaceutów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Konsekwencją trudnej sytuacji finansowej aptek będzie konieczność ich zamykania przez właścicieli, co może negatywnie wpłynąć w najbliższych miesiącach na stabilność i jakość usług świadczonych przez farmaceutów, dostępność dla pacjentów do placówek aptecznych – wskazuje Prezes NRA.

Stąd apel o włączenie aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz