Narodowe instytuty onkologiczne z Polski i USA będą współpracować

25 Lutego 2021, 10:13
Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy zawarł porozumienie o współpracy z amerykańskim National Cancer Institute. Ma ono na celu rozwój wysokiej jakości badań. Jakie zakresy obejmie współpraca?

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) zawarł porozumienie o współpracy z amerykańskim National Cancer Institute (NCI), które ma na celu rozwój wysokiej jakości badań będących podstawą profilaktyki zachorowań na nowotwory oraz diagnostyki i skutecznego leczenia. Umowę zawarto dwa dni temu.

Jak informuje NIO, współpraca pomiędzy Instytucjami dotyczyć będzie sześciu obszarów:

  • Profilaktyka Nowotworów – NIO-PIB oraz NCI kontynuować będą dotychczasową współpracę w ramach badań nad tytoniem i szczepieniami przeciw HPV, jak również będą współpracować i wymieniać się informacjami z zakresu wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną.
  • Strategie Kontroli Nowotworów – w tym zakresie obie Instytucje będą współpracować w ramach projektów dotyczących zwalczania nowotworów w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
  • Rozwój Badań Naukowych w Onkologii – dotyczy współpracy między polskimi i amerykańskimi badaczami w zakresie prowadzenia badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych o globalnym zasięgu.
  • Zarządzanie Danymi – ma na celu opracowanie wspólnych baz danych na rzecz oceny diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory umożliwiających uzyskanie danych z praktyki klinicznej.
  • Nowe Technologie w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów – w ramach tego obszaru NCI oraz NIO-PIB będą prowadzić wspólne badania nad zastosowaniami nowych technologii w walce z nowotworami, w szczególności nad telemedycyną, sztuczną inteligencją oraz robotyką.
  • Edukacja i Szkolenia – utworzona zostanie Szkoła Epidemiologii Nowotworów, którą poprowadzą polscy i amerykańscy wykładowcy – liderzy w obszarze epidemiologii oraz metodologii badań naukowych.

NCI (National Cancer Institute) jest główną agencją rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych zajmującą się badaniami oraz edukacją w zakresie nowotworów. Z kolei Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy jest obecnie największą placówką onkologiczną w Polsce, której misją jest tworzenie standardów w onkologii, wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, rozwój innowacji, a także prewencja, diagnostyka, leczenie i edukacja.

Obie Instytucje z współpracowały wcześniej przy projektach badawczych, a obecnie zawarte porozumienie umożliwi rozszerzenie tej współpracy.

- Jestem przekonana, że współpraca będzie bardzo owocna. Zarówno my, jak i nasi amerykańscy Partnerzy, skorzystamy z niej wiele. Z uwagi na to, że rak nie ma przynależności geograficznej i jest on problemem ogólnoświatowym, uważam, że tylko międzynarodowa kooperacja, wymiana doświadczenia i wiedzy pozwoli nam skutecznie zwalczać nowotwory - podkreśla Prof. Iwona Ługowska – Pełnomocnik Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej z NIO-PIB.

Natomiast Dr. Mark Parascandola, Chief of the Research and Training Branch z NCI, zaznacza, że „zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich dziesięcioleciach poczyniły ogromne postępy w zmniejszeniu zachorowań na nowotwory poprzez ograniczenie palenia tytoniu wśród społeczeństwa oraz wdrażaniu innowacji w zakresie kontroli i leczenia raka. Według niego, dzięki współpracy można jeszcze skuteczniej wdrażać innowacje w onkologii.

Podpisanie porozumienia pomiędzy obiema Instytucjami koordynowała Polsko-Amerykańska Fundacja Alliance for Innovation (AFI), która wspierać będzie obie Instytucje w kwestiach organizacyjno – administracyjnych.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną Ceremonia podpisania porozumienia o współpracy odbyła się w formie zdalnej. Ze strony NIO-PIB umowę podpisał Prof. Jan Walewski – Dyrektor Instytutu. Ze strony NCI oficjalny podpis złożył Dr Satish Gopal – Dyrektor Center for Global Health.

Ministerstwo Zdrowia reprezentował wiceminister Sławomir Gadomski, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zacieśniania relacji i współpracy w walce z rakiem. 

Źródło: NIO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz