Dziś posiedzenie Rady Europejskiej dot. szczepień p/COVID

25 Lutego 2021, 14:29

Dziś o godz. 15 odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone szczepieniom p/COVID - mówił rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller wskazując, że weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał rzecznik rządu podczas czwartkowego briefingu, premier Mateusz Morawiecki podejmował działania związane z naciskiem na KE w celu wyegzekwowania umów szczepionkowych podpisanych z KE.

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej, gdzie też poruszano kwestie związane ze szczepionkami.

Kilka dni temu premier M.Morawiecki skierował wraz z premierami Belgii, Danii i Hiszpanii oraz prezydentem Litwy  pismo do Komisji Europejskiej ws. uniezależnienia się na przyszłość Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o szczepienia. Europa musi zwiększyć produkcję szczepionek przeciw COVID-19 – to główne przesłanie listu. Jak mówił P.Mueller, dotyczy to nie tylko produkcji szczepionek, materiałów ochronnych, ale też innych komponentów w ostatnich czasach niezbędnych do tego, aby gospodarka UE działała prawidłowo.

P.Mueller dodał, że Polska proponuje, aby skorzystać z mechanizmów dotyczących ograniczenia możliwości eksportu szczepionek z terenu Unii, gdy nie są realizowane kontrakty na rzecz UE podpisane przez KE. Chodzi też o takie działania, aby stworzyć system pozwalający by UE była samowystarczalna, jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne szczepionek.

Wskazał, że na agendzie unijnej jest m.in. dyskutowany temat związany z kwestią np. pewnego uregulowania konieczności przekazania patentów w zakresie szczepień, odpłatnie, ale w taki sposób, aby też inne firmy mogły produkować szczepionki w tym trudnym czasie. - Nie może być tak, że tylko jakieś konkretne firmy, w sposób monopolistyczny w niektórych obszarach ograniczają możliwości produkcyjne, bo same nie mają wystarczających zasobów - mówił. Jak podkreślił P.Mueller, Unia Europejska jest na tyle dużym organizmem, że spokojnie w kilku państwach europejskich taka produkcja mogłaby się odbywać, gdyby doszło do odpowiedniej współpracy i regulacji.

Rozporządzenie o obostrzeniach

Rzecznik rządu pytany, kiedy zostanie opublikowane rozporządzenie dot. obostrzeń obowiązujących od soboty, zapowiedział, że powinno zostać przyjęte jeszcze dziś, a najpóźniej jutro rano.

Wyjaśnił, że trwa głosowanie obiegowe nad nowym rozporządzeniem. - Spodziewam się, że dzisiaj zostanie to głosowanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana zostanie opublikowane to rozporządzenie - mówił.

Jak dodał, będzie ono miało charakter "aktu jednolitego", ponieważ rozporządzenie to było wcześniej wielokrotnie nowelizowane. - W związku z tym w tej chwili, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - stwierdził.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz