FDA: jednodawkowa szczepionka od J&J jest skuteczna i bezpieczna

25 Lutego 2021, 14:22 Szczepienia

Jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Janssen, Johnson & Johnson chroni przed ciężkim przebyciem COVID-19 i nie budzi poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Amerykańskiej Agencji ds.Żywności i Leków (FDA).

Producent przeprowadził badanie kliniczne w Stanach Zjednoczonych, Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Szczepionka w ponad 80% zapobiegała ciężkim przypadkom COVID-19 zarówno w Afryce Południowej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Nikt, w ciągu 28 dni od podania dawki szczepionki nie było hospitalizowany z powodu COVID-19, ani nie zmarł wskutek zakażenia koronawirusem.

Zdjęcie

Zdjęcie

Jak stwierdziła amerykańska Agencja, ​​szczepionka od Janssen była skuteczna w 72% w zapobieganiu zarówno ciężkim, jak i łagodniejszym przypadkom choroby po 28 dniach od podania zastrzyku. Skuteczność tej samej szczepionki w badaniu w Afryce Południowej wynosiła już tylko 64%, co stanowi o mniejszej skuteczności tej szczepionki przeciw dominującej w tym rejonie, południowoafrykańskiej odmianie koronawirusa. 

Nowe dane opublikowane przez Johnson & Johnson sugerują, że szczepionka może również chronić ludzi przed bezobjawowymi infekcjami. Producent w badaniu klinicznym przetestował prawie 1000 osób 71 dni po otrzymaniu zastrzyku, aby sprawdzić, czy osoby te, mają przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Tylko dwie osoby, które otrzymały szczepionkę, wykazały przeciwciała, w porównaniu z 16 osobami z grupy placebo.

To obiecujący znak, mimo że dane są bardzo ograniczone. „W tej chwili nie można wyciągnąć ostatecznych wniosków” - wskazała FDA w swoim dokumencie.

Johnson & Johnson zwraca się do FDA o autoryzację szczepionki dla osób w wieku 18 lat i starszych. Komisja złożona z niezależnych ekspertów zaopiniuje dostępne wyniki przeglądu badań. Jeśli opinia będzie pozytywna to można spodziewać się rejestracji tej szczepionki w Stanach Zjednoczonych już 27 lutego.

źródło: FDA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz