MZ chce zwiększyć liczbę łóżek geriatrycznych o 1 tys.

25 Lutego 2021, 15:05

W Polsce funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych, gdzie znajduje się 1208 łóżek - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, planowane jest przekształcenie części łóżek w oddziałach internistycznych na geriatryczne. Wskazał, że miałoby ich powstać 1 tysiąc.

Waldemar Kraska wziął w czwartek udział w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia na temat stanu opieki geriatrycznej w Polsce.

- Doskonale wiemy, że seniorzy to nie jest jednorodna grupa pod względem fizycznym i społecznym - wskazywał W. Kraska dodając, że ze względu na zróżnicowane potrzeby zaopiekowanie tej grupy stanowi pewne wyzwanie.

Jak podał, zgodnie z wynikami badania Polsenior2 z grudnia 2020 r. wielochorobowość występuje niemal u 70 proc. osób w wieku od 60 do 64 lat, więc grupa najmłodszych seniorów jest obarczona wysokim odsetkiem wielochorobowości. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem dochodząc do ponad 90 proc. w najstarszych grupach. - Stąd potrzeba zapewnienia opieki geriatrycznej - zaznaczył.

W.Kraska podał, że specjalizację z geriatrii posiada w Polsce 504 lekarzy, a wykonuje zawód 491 osób. Jak mówił, w ostatnich latach liczba geriatrów podwoiła się, a obecnie w trakcie specjalizacji jest 127 osób, z tego większość poza systemem rezydenckim, ponieważ zwykle jest to już kolejna specjalizacja.

Będzie 1 tys. dodatkowych łóżek geriatrycznych

- W Polsce funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych, gdzie znajduje się 1208 łóżek. Skorzystało z nich 2,4 mln pacjentów - wyliczał wiceminister. Przypomniał, że od września 2016 r. wprowadzono też bezpłatne leki dla pacjentów 75 plus. Obecnie na liście znajduje się 2051 produktów, co stanowi blisko 50 proc. wszystkich leków refundowanych. - Na realizację programu wydano 2, 4 mld zł, a skorzystało z tego ponad 3 mln seniorów - poinformował W. Kraska.

Przypomniał, że w listopadzie ub. r. weszła w życie ustawa o Funduszu Medycznym, a w ramach tego funduszu przewidziano subfundusz na modernizację szpitali.

- Chcemy z niego wspierać szpitale udzielające świadczeń w zakresie geriatrii. Planujemy przekształcenie części łóżek na w oddziałach o niskim obłożeniu w łóżka geriatryczne. W sumie miałoby powstać 1 tys. dodatkowych łóżek geriatrycznych - wyjaśnił W. Kraska.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz