Czy pracodawca może wymagać od pracownika szczepienia przeciwko COVID-19

25 Lutego 2021, 16:01 Szczepienia

COVID-19. Jeśli niektórzy odmawiają, pracodawca może upomnieć podwładnego powołując się na to, że na danym stanowisku normy sanitarne i bhp wymagają przyjęcia preparatu.

Wśród medyków prawie 90 proc. osób jest już zaszczepionych. Jak informował Adam Niedzielski, minister zdrowia na jednej z ostatnich komisji zdrowia, w gronie zaszczepionych jest 120 tys. lekarzy dentystów, 143,5 tys. pielęgniarek, 18 tys. farmaceutów i 18 tys. położnych. Szczepienia jak na razie ominęły te osoby spośród personelu medycznego, które od początku roku przechodziły koronawirusa lub były na kwarantannie z powodu choroby u domownika. 

Kilka procent jest oporna

Niemniej jednak, w placówkach medycznych część osób nie przyjęła jeszcze nawet pierwszej dawki szczepionki bo nie chce, bo ma opory- U nas wyszczepialność jest raczej dobra. Preparatu nie przyjęło zaledwie 3-4 proc. pracowników. Część nie mogła bo w grudniu i styczniu z na COVID-19 chorowało u nas ok. 500 osób- mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaznacza jednak, że niektórzy pracownicy wzbraniają się przed szczepieniem- Weźmy np. pielęgniarkę anestezjologiczną, która pracuje przy transplantacjach narządów. Przecież ona ma do czynienia z pacjentem, którego odporność jest 10 razy niższa niż przeciętnego człowieka. Brak zaszczepienia u niej zagraża życiu i zdrowiu pacjenta- wskazuje Jakub Kraszewski.

 Szczepienia przeciwko COVID-19 są jednak nieobowiązkowe i nie do końca jasne jest to czy można do nich zmusić pracownika. Wprawdzie żaden inny przepis nie daje również bezpośredniej podstawy pozwalającej na jednostronne skierowanie pracownika na szczepienie, czy to przez przełożonego lub służby medyczne, ale prawnicy upatrują pewnej furtki w przepisach BHP.

Zależy od stanowiska

-Należy przeprowadzić kompleksową ocenę ryzyka, w tym sprawdzić ryzyko transmisji wirusa przy wykonywaniu konkretnych czynności zawodowych. Jeżeli w danych okolicznościach inne dostępne środki, w tym indywidualne środki ochronne i zapory, nie wystarczają, pracodawcamoże rozważać wprowadzenie wymaganie zaszczepienia przeciwko COVID na konkretnym stanowisku pracy - wskazuje Oskar Luty, partner z kancelarii Fairfield. Podkreśla jednocześnie, że jest to kwestia bardzo kontrowersyjna, nieuregulowana w prawie, a każdy przypadek należy badać indywidualnie. 

Co ciekawe, dyrektorzy szpitali imają się różnych pomysłów. Jeden z nich chciał zabrać bezpłatne miejsce parkingowe pod szpitalem, pracownikowi, który nie chciał się poddać szczepieniu- Takie metody są niedopuszczalne. Ponadto, pracownik może poczuć się dyskryminowany i pozwać pracodawcę do sądu pracy o odszkodowanie za dyskryminację - wskazuje mec. Luty" W przypadku umów cywilno-prawnych, w oparciu o które zatrudnionych jest część personelu medycznego, taka ochrona w ogóle nie obowiązuje i można wypowiedzieć umowę bez ostrzeżenia. 

Brakuje szczepionek

Pracodawca ma jeszcze jedną opcję wobec niezaszczepionego pracownika. Może przenieść go na inne stanowisko pracy jeśli taka możliwość istnieje.

Ale sami medycy podkreślają, że niechęć do szczepień wyraża zaledwie promil pracowników ochrony zdrowia-Jak w każdej grupie zawodowej znajdą się osoby, które będą negować szczepionki. My natomiast mamy inne sygnały. Gross osób chce się szczepić, ale nie ma dla nich preparatów bo np. chorowały wcześniej i ominęła ich kolejka do szczepienia. W tym zakresie prowadzimy monity- wskazuje Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz