UE."Paszporty szczepień" jeszcze tego lata?

26 Lutego 2021, 11:24 covid samolot podroze turystyka

W czwartek, przywódcy UE poruszyli temat cyfrowego świadectwa szczepień inaczej zwanego jako "paszportu szczepień". Kraje mają trzy miesiące na przedstawienie propozycji, tak by być gotowym je wdrożyć kiedy zostanie zaszczepiona wystarczają liczba Europejczyków.

Przywódcy UE zgodzili się pracować nad świadectwami szczepień, dając nadzieje krajom turystycznym UE na odblokowanie turystyki jeszcze tego lata.

Propozycja świadectwa szczepień została wysunięta do przodu przez Grecję i została poparta przede wszystkim przez kraje, których gospodarki opierają się na turystyce, takie jak Hiszpania, Malta, Włochy, Cypr, a także Austria i Estonia.

Niemcy i Francja podnosiły wcześniej, że nie wszyscy obywatele mają dostęp do szczepionek, a po drugie, społeczność naukowa nie jest jeszcze pewna co do skuteczności obecnych szczepionek w stosunku do nowych wariantów COVID-19.

Jednak jak podkreśliła po szczycie kanclerz Niemiec Angela Merkel, że choć świadectwo szczepień nie jest obecnie priorytetem w perspektywie niskiego poziomu zaszczepienia populacji, to pewne rozwiązania legislacyjne mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych miesięcy. 

Przewodniczący Rady Charles Michel przyznał, że świadectwa szczepień pozostają „kwestią otwartą” i każdy kraj będzie decydował o tym, co ludzie będą mogli z nimi zrobić. Jak wyjaśnił, prace nad koordynacją certyfikatów szczepień będą kontynuowane na poziomie ambasadorów w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jak donosi źródło Euroactiv, przedstawiciele krajów mieli zgodzić się na to, by certyfikaty nie były przyznawane osobom, które zostały zarażone, ale tylko osobom, które zostały zaszczepione szczepionkami zatwierdzonymi przez UE.

Paszporty od Google czy Apple?

Dużym wyzwaniem dla decydentów jest interoperacyjność i ogólnie techniczna część takiego systemu. Przewodnicząca Komisji Ursula Von der Leyen powiedziała, że ​​Google i Apple już oferują Światowej Organizacji Zdrowia swoje rozwiązania dotyczące świadectw szczepień. 

Chcemy rozwiązania UE- podkreśliła przewodnicząca KE i dodała, że "musimy znaleźć sposób na zharmonizowanie go na szczeblu UE, więc musimy zacząć nad nim pracować już teraz i mieć go gotowym, gdy nadejdzie czas”.

Jak wcześniej podkreślał rząd Grecji, jeśli nie zostanie wdrożone ogólnounijne rozwiązanie to kraj ten wprowadzi własne ułatwienia w podróżowaniu dla turystów. Grecja zawarła już dwustronne porozumienie z Izraelem w sprawie świadectwa szczepień, podczas gdy doniesienia prasowe sugerują, że trwają podobne rozmowy z Wielką Brytanią.

Sceptycznie do tego posunięcia podchodzi Komisja Europejska, która obawia się, że spowodowałoby to „chaotyczną” sytuację w strefie Schengen. 

Jak podkreślił w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, Polska zdecyduje się na wprowadzenie elektronicznych świadectw szczepień wtedy, gdy będzie gotowe legislacyjne i techniczne rozwiązanie upowszechnione w całej UE.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz