MZ rozszerza grupę szczepioną preparatem AstraZeneca

26 Lutego 2021, 11:59 Szczepienia

Zespół przy ministrze zdrowia rekomenduje poszerzenie grupy szczepiennej szczepionką AstraZeneca o grupę 65 do 70 lat - poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, spowoduje to pewne drobne przesunięcia w harmonogramie szczepień tak, aby priorytetowo zaszczepić seniorów 65-70.

- Mamy już też opinie zespołu ds. szczepień przy Ministrze Zdrowia w ślad za wczorajszą opinia Rady medycznej przy premierze, która zarekomendowała używanie szczepionek AstraZenca dla osób do 69 roku życia, czyli poszerzylibyśmy grupę osób szczepionych AstraZeneca o grupę 65 do 70 lat. Zespół przy ministrze zdrowia również rekomenduje poszerzenie grupy szczepiennej szczepionką AstraZeneca. Ok. godz. 12 powinien być komunikat MZ o poszerzeniu grupy szczepionej szczepionką AstraZeneca -  mówił W. Andrusiewicz.

Dodał, że "oznacza to drobne przesunięcia w harmonogramie szczepień dla personelu administracyjnego szkół i powrót do szczepień szczepionką AstraZeneca grupy seniorów 65-70 lat".

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu MZ ogłosi kiedy będzie szczepiony personel administracyjny szkół, a jednocześnie zapewnił, że będzie szczepiony również w I grupie.

Jak podkreślił, rozszerzenie grupy szczepionek produktem AstraZeneca spowoduje, że również grupa nauczycieli w wieku 65-69 lat będzie zaszczepiona szczepionką AstraZeneca.

Rzecznik zwracał uwagę, że szczepienia grupy seniorów są priorytetem. Podkreślił, że dzięki szczepieniom już widać mniejszą skalę hospitalizacji. - Widzimy, że dzięki temu, że osoby starsze są szczepione, mamy mniej hospitalizacji. Jak na te wzrosty zakażeń, ta hospitalizacja nie podąża tą drogą - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz