Rząd wydał na pensje covidowe dla medyków 2 miliardy złotych

26 Lutego 2021, 16:59 lekarze szpital

Szefostwo szpitali zastanawia się do kiedy będzie wypłacany dodatek covid-owy dla medyków, skoro są już zaszczepieni i nie są narażeni na zakażenie koronawirusem. NFZ wydał na to 2 mld zł.

W rządzie trwają prace nad ustaleniem nowej siatki płac dla medyków zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowa struktura wynagrodzeń ma skonsumować wszystkie dodatki jakie są wypłacane teraz m.in. pielęgniarkom i lekarzom.

2 mld zł na dodatek 

Kosztowny dla systemu ochrony zdrowia jest obecnie dodatek covid-owy. Od 1 listopada rząd zagwarantował wszystkim medykom pracującym przy pacjentach z COVID-19 drugą pensję, jako rekompensatę za ryzyko jakie podejmują. Dotyczy to osób pracujących na oddziałach covid-owych, SOR-ach i izbach przyjęć. Dodatki wypłaca NFZ po tym, jak szpitale przedstawiły mu listę uprawnionych medyków. Na konta placówek medycznych, jak informuje Politykę Zdrowotną rzecznik NFZ, na ten cel poszło już łącznie 2 miliardy złotych.

Jak podaje Polityce Zdrowotnej centrala NFZ, drugą pensję otrzymało 99 714 pracowników medycznych z 550 placówek medycznych w całej Polsce (według stanu na 18.01.) W tym: 

  • 23 785 lekarzy

  • 47 878 pielęgniarek

  • 18 086 ratowników medycznych

  • 9 965 pozostałych osób

Ten dodatek miał być rekompensatą za pracę w warunkach podwyższonego ryzyka, narażenie na zakażenie

- Tyle, że teraz to ryzyko zniknęło, gdyż 94 proc. personelu medycznego dostało już szczepionkę. Powód przyznawania tego dodatku zniknął. - wskazuje Ewa Książek -Bator z Polskiej Federacji Szpitali. 

Ryzyki zmniejszone

Polityka Zdrowotna zapytała zatem Ministerstwo Zdrowia do kiedy dodatek covid-owy będzie wypłacany. Ale minister unika odpowiedzi - Polecenie ministra zdrowia dla Prezesa NFZ z dnia 4 września 2020 r. (zmieniane 1 listopada oraz 25 listopada 2020 r.), na podstawie którego wypłacane jest świadczenie dodatkowe w wysokości 100% wynagrodzenia nie określa terminu do kiedy ma być ono wypłacane - wskazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministra zdrowia. 

Ale medycy wskazują jeszcze na coś innego

- Jest szereg osób, którym tych dodatków od kilku miesięcy szpitale jeszcze nie wypłaciły bo nie wiedzą czy ktoś spełnia kryteria- wskazuje Mikołaj Sinica, z Porozumienia Rezydentów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz