Szczepionka od Pfizer/BioNTech w USA trafi do standardowych zamrażarek aptecznych

26 Lutego 2021, 14:41 pfizer biontech szczepionka szczepienia

Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w czwartek przechowywanie i transport szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez Pfizer i BioNTech w standardowych temperaturach zamrażania przez okres do dwóch tygodni zamiast w bardzo niskich temperaturach.

W zeszłym tygodniu firmy zwróciły się do amerykańskiego regulatora złagodzenie wymagań dotyczących przechowywania szczepionki COVID-19 w bardzo niskich temperaturach, co potencjalnie umożliwiłoby przechowywanie jej w zamrażarkach aptecznych.

- Alternatywna temperatura podczas transportu i przechowywania pomoże zmniejszyć obciążenie związane z zakupem sprzętu do przechowywania w bardzo niskich temperaturach do miejsc szczepień i powinna pomóc w dostarczeniu szczepionki do większej liczby miejsc - powiedział Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA.

W grudniu, w Stanach Zjednoczonych szczepionka od Pfizer/BioNTech otrzymała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach. Zatwierdzona charakterystyka produktu upoważniała dystrybutorów i placówki do przechowywania szczepionki w temperaturach od -80ºC do -60ºC, co oznacza, że ​​musiała ona być wysyłana w specjalnie zaprojektowanych pojemnikach. Zaktualizowana charakterystyka produktu stwierdza, że szczepionka może być przechowywana w temperaturach od od -15° do -25° C przez okres dwóch tygodniu bez znaczącego wpływu na jej skuteczność i bezpieczeństwo.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz