A.Niedzielski o krajowym planie odbudowy: inwestycje w 4 obszarach zdrowia

26 Lutego 2021, 17:34

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w piątek kierunki inwestycji w obszarze ochrony zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który został właśnie przekazany do konsultacji społecznych. W sumie na ten sektor przeznaczone ma zostać blisko 20 mld zł.

A.Niedzielski podczas konferencji przypomniał, że 4 marca ubiegłego roku wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. - To jest bardzo symboliczne, że od tego czasu upływa właśnie rok i pracujemy, dyskutujemy mówimy o tym, jak odbudować kraj po tej traumie. Nie waham użyć się słowa trauma, bo ostatni rok, to że był trudny, to mało powiedziane. To był rok ogromnego wysiłku wszystkich: gospodarki, całego społeczeństwa. Każdy z nas był w jakiś sposób dotknięty tą traumą- mówił minister zdrowia.

Jak dodał, dlatego b. ważne jest, że wchodzimy w nowy okres, fazę odbudowy gospodarki we wszystkich aspektach jej funkcjonowania.

Podkreślił, że szczególnie dotknięty przez ostatni rok był sektor ochrony zdrowia. - To lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i wiele innych zawodów medycznych było na pierwszej linii bezpośredniej walki z pandemią, narażenia na niebezpieczeństwo. Wszystkie środki i siły były kierowane, aby wesprzeć i te zawody medyczne, ale też funkcjonowanie wszystkich jednostek medycznych - wskazał.

- Cieszę się, że ten krajowy plan odbudowy docenia tą rolę sektora medycznego ponieważ poświęca mu oddzielny duży program, który w znaczącym stopniu, bo bliskim 20 mld zł, będzie dofinansowywał i wspierał post covidową odbudowę, przywracanie funkcjonalności sektora medycznego - dodał.

- Ten okres, który mamy za nami szczególnie dobitnie pokazał jak bardzo gospodarka i zdrowie są systemem naczyń połączonych, jak bardzo gwarantem dobrego funkcjonowania gospodarki jest dobre, funkcjonujące zdrowie i na odwrót, jak bez tego zdrowia gospodarka nie jest w stanie normalnie funkcjonować - stwierdził A. Niedzielski. - Cieszę się, że w czterech obszarach będziemy chcieli skoncentrować nasze działania, zainwestować w zdrowie, bo nic tak się nie opłaca jak inwestycja w zdrowie - przekonywał

Infrastruktura i e-zdrowie

Pierwszy obszar to wsparcie infrastrukturalne podmiotów leczniczych i rozwój e-zdrowia. 

Minister zapowiedział rozwój tego kierunku poprzez wprowadzenie nowych elementów, m.in. elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak mówił, cyfryzacja w dziedzinie opieki zdrowotnej to nie tyko elektroniczna dokumentacja, ale też kontynuacja procesu, który zaczęliśmy mocno elektronizować, czyli procesu ochrony epidemiologicznej. Przypomniał, że stan w jakim był sanepid pod katem cyfryzacji, pokazywał, że są potrzebne ogromne inwestycje. - Teraz jesteśmy już w takiej sytuacji gdzie Sanepid ma opracowany system SEPIS, który jest podstawą jego funkcjonowania, ale nadal wymaga to inwestycji i budowania nowych funkcjonalności wszystkie te elementy będą obecne właśnie w naszych inwestycjach - zapowiedział.

Dodał, że w ramach pierwszego obszaru wzmocniona zostanie też infrastruktura w dziedzinach priorytetowych, w zakaźnictwie, onkologii i  kardiologii.

Kadry medyczne

Drugi obszar to kadry medyczne, bo - jak podkreślał minister - sama infrastruktura nie leczy. Zaznaczył, że to właśnie kadry są najbardziej wąskim gardłem w walce z epidemią, ale też w odbudowie zdrowia Polaków, na który przychodzi powoli czas.

- Chcemy tu ewidentnie działać w kierunku zwiększenia liczebności personelu medycznego, ale poprzez stworzenie  odpowiednich warunków do jego kształcenia - mówił, wyjaśniając, że chodzi o inwestycje w modernizację bazy dydaktycznej oraz wdrożenie systemu zachęt, systemu stypendiów, system współfinansowania studiów odpłatnych, który będzie skłaniał do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych. 

Nauki medyczne 

- Trzecie zagadnienie, w które chcemy zainwestować w ramach zdrowia, to jest wzmocnienie zaplecza naukowego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tutaj mamy dwa działania, które systematyzują nam rozwój i przygotowanie do tego, żeby te procesy leczenia, które są realizowane  Polsce były efektywne, były skuteczne. Mówię tu o wsparciu sektora biomedycznego dla nowych i istniejących już firm. Mówię tu o wykorzystaniu bogactwa danych. To przyszłość medycyny- mówił. Wskazał na analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, aby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne. Według ministra mamy te dane, bo NFZ jest dysponentem potężnej bazy informacyjnej.

Rozwój sektora leków i wyrobów medycznych

- Ostatni element, w który chcemy zainwestować to kwestia stworzenia sprzyjających  warunków dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych - zapowiedział minister.

Jak podkreślił, pandemia pokazała jak bardzo krytyczne jest posiadanie własnych zasobów w zakresie dostępności leków, dostępności do różnych substancji, które potem w warunkach kryzysowych odpowiadają za poczucie bezpieczeństwa.

-Dlatego przewidujemy inwestycje zarówno w infrastrukturę, jak i w badania. będziemy chcieli rozbudować infrastrukturę produkcyjną, ale jednocześnie prowadzić badania i projekty, których celem jest wytwarzanie nowych substancji - wyjaśnił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz