Od dziś tylko maseczki do zakrycia ust i nosa

27 Lutego 2021, 10:36 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Od dziś (sobota, 27 lutego) usta i nos można zakrywać wyłącznie maseczką, a nie przyłbicą lub szalikiem. Ponadto w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie jest najwyższy poziom zakażeń, przywrócono obostrzenia.

Wczoraj w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane kolejne rozporządzenie dot. obostrzeń. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach, a także obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. 

W dokumencie wskazano, że województwo warmińsko-mazurskie jest obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z ograniczeniami w zakresie handlu w galeriach handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, działalności kulturalnej m.in. kin i teatrów.

Tylko maseczki

Rozporządzenie znosi  też możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych środków ochrony niż maseczki. Od dziś nie można więc, tak jak było to wcześniej dopuszczalne, zakrywać ust i nosa przyłbicą, szalikiem czy kominkiem.

Granica z Czechami i Słowacją

Ponadto w myśl nowych regulacji wprowadzono ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Osoby przekraczające tę granicę będą kierowane na kwarantannę, chyba że okażą negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy.

Rozporządzenie wprowadza też zmiany dot. rehabilitacji. Warunkiem rozpoczęcia m.in. rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Wcześniej był to termin 6 dni.

Jeden z rozdziałów rozporządzenia systematyzuje też harmonogram szczepień i kolejność poszczególnych grup.

Źródło: Dziennik Ustaw

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz